"Αλγοριθμικού" τύπου η ερώτηση..

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

"Αλγοριθμικού" τύπου η ερώτηση..

Δημοσίευση από cgoulas »

Ίσως τα εισαγωγικά να ήταν πλεονασμός..


50 τεμαχια, 0,66€/τεμάχιο, με 6% Φ.Π.Α.

Το σύνολο βγάζει 34,98€.

Θέλει να βγαίνει 35€ "καρφί".



Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
DionGian
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 22, 2022 1:55 pm

Re:

Δημοσίευση από DionGian »

χμμμμ... χρειάζεται να βάλουν ένα "ποσό ανοχής" 0,1-2 λεπτά για την δουλειά αυτή.
Τους το είχαμε επισημάνει απο παλιά, αλλα....
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: "Αλγοριθμικού" τύπου η ερώτηση..

Δημοσίευση από cgoulas »

Το "θέμα" δεν το έχω με το mydata αλλά με τα rebate του ΕΟΠΥΥ..

Με τρία+ δεκαδικά δεν κάθομαι να ασχοληθώ, το είχα πιο παλιά έτσι και ας εμφάνιζα στο έντυπο δύο.

Είπα στον πελάτη, στη μία γραμμή τιμολόγησης να κόψει τα 49 τεμάχια και στην επόμενη το 1 αναλόγως ώστε το σύνολο να φτάσει ακριβώς στα 35€.

Αλλά δεν το θεωρώ λύση.

Έλεγα μήπως κάποιος το έχει αντιμετωπίσει διαφορετικά από ότι έχω σκεφτεί ο ίδιος.

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
TzilivakisNikos
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιαν 31, 2022 5:53 pm

Re:

Δημοσίευση από TzilivakisNikos »

Καλησπέρα,

Εγώ στον πίνακα της βάσης δεδομένων κρατάω την καθαρή αξία με περισσότερα δεκαδικά π.χ. 0.660377 και όταν θα έρθει η ώρα της διαβίβασης θα βάλει

33,02 καθαρή αξία (0.663077 χ 50)
1.98 ΦΠΑ (33,02χ6%)
35,00 ΣΥΝΟΛΟ
Συνημμένα
CASE#002.gif
CASE#002.gif (64.04 KiB) Προβλήθηκε 2046 φορές
Τζιλιβάκης Νίκος
Data Solution E.E.
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re:

Δημοσίευση από cgoulas »

Έτσι το είχα και εγώ Νίκο, με το Mydata όμως το γύρισα σε 2 δεκαδικά.. θεωρώ ότι θα πρέπει να αναπροσαρμόσω την όλη "στρατηγική" στο συγκεκριμένο κομμάτι..
Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
Gpyrgio
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 22, 2022 5:33 pm

Re:

Δημοσίευση από Gpyrgio »

Το θέμα των δεκαδικών όντως αποτελεί μεγάλο πονοκέφαλο. Έχω αλλάξει πολλές προσεγγίσεις στο θέμα αυτό και τελικά έχω καταλήξει σε κάποια, η οποία φαίνεται να λειτουργεί καλά.

Η καθαρή αξία κάθε είδους που αναγράφεται στο τιμολόγιο είναι γινόμενο: τεμάχια x τιμή x (100 - ποσοστό εκπτωσης) x 0.01. Η πράξη αυτή γίνεται πάντα με στρογγυλοποίηση στα 2 δεκαδικά. Αν η τιμή μονάδας, που αναγράφεται στο τιμολόγιο είναι με 2 δεκαδικά και εσωτερικά η πράξη γίνεται με περισσότερα, όπως αναφέρει ο συνάδελφος παραπάνω, μπορεί να οδηγήσει σε λάθος αποτέλεσμα, το οποίο δεν ξεφεύγει από τους λογιστές. Στο παραπάνω παράδειγμα αν την πράξη την κάνεις με 2 δεκαδικά στην τιμή τότε το αποτέλεσμα είναι 35 και όχι 35.02.

Για τον λόγο αυτό έχω υιοθετήσει την εξής τακτική:
Σε κάθε είδος του τιμοκαταλόγου έχω ένα πεδίο στο οποίο δηλώνεται πόσα δεκαδικά θα εμφανίζονται στο πεδίο τιμής του τιμολογίου. Αν λοιπόν στο παραπάνω παράδειγμα είχαμε δηλώσει ότι η τιμή για το συγκεκριμένο είδος είναι με 4 δεκαδικά τότε το αποτέλεσμα της πράξης θα έβγαινε 35.02 και δεν υπήρχε καμία αμφισβήτηση.

Οι πράξεις υπολογισμών καθαρής αξίας και ΦΠΑ γίνονται ανά γραμμή με 2 δεκαδικά, όπως προβλέπεται.

Τέλος όσον αφορά τον ΦΠΑ το mydata δεν κάνει έλεγχο ορθότητας του ΦΠΑ και δέχεται οποιοδήποτε ποσό.Αυτό βέβαια μπορεί να αλλάξει στο μέλλον, γι αυτό θα πρέπει να είμαστε ακριβείς στους υπολογισμούς μας.
Απάντηση