Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Συζήτηση σχετικά με το Forum
Άβαταρ μέλους
magma
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιαν 28, 2022 6:21 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από magma »

DionGian έγραψε:
Πέμ Νοέμ 09, 2023 12:27 pm
Κλείδωμα του παραστατικού, εννούμε, όταν ο λήπτης το διασταυρώσει, τότε το παραστατικό
πρέπει να κλειδώνει , και να μην μπορεί πλέον ο εκδότης να κάνει επανυποβολη.
Η για π.χ. σε αυτό το σημείο - Πως θα ξέρουμε ότι διασταυρώθηκε και πως θα κλειδώνει η ΑΑΔΕ το παραστατικό;;; - πρέπει να μπει ένα πεδίο και μια νέα εντολή ότι συμφωνεί ο αποδέκτης (ΑΦΜ) ... υπάρχει ; δεν νομίζω...

/verify_mark_by_afmreceiver
there is no planet-b :o
DionGian
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 22, 2022 1:55 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από DionGian »

magma έγραψε:
Πέμ Νοέμ 09, 2023 2:02 pm
DionGian έγραψε:
Πέμ Νοέμ 09, 2023 12:27 pm
Κλείδωμα του παραστατικού, εννούμε, όταν ο λήπτης το διασταυρώσει, τότε το παραστατικό
πρέπει να κλειδώνει , και να μην μπορεί πλέον ο εκδότης να κάνει επανυποβολη.
Η για π.χ. σε αυτό το σημείο - Πως θα ξέρουμε ότι διασταυρώθηκε και πως θα κλειδώνει η ΑΑΔΕ το παραστατικό;;; - πρέπει να μπει ένα πεδίο και μια νέα εντολή ότι συμφωνεί ο αποδέκτης (ΑΦΜ) ... υπάρχει ; δεν νομίζω...

/verify_mark_by_afmreceiver
Δεν νομίζω ότι με το τρέχον μοντέλο μπορεί να γίνει κλείδωμα του παραστατικού... Αυτό δουλεύει με transactions.
Ασε που τα έχουνε μπλέξει και έχουν βάλει και χαρακτηρισμούς μέσα...
Για να γίνει κλείδωμα , πρέπει να ξαναφτιαχτεί με άλλη λογική.
Άβαταρ μέλους
magma
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιαν 28, 2022 6:21 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από magma »

DionGian έγραψε:
Πέμ Νοέμ 09, 2023 2:13 pm
Δεν νομίζω ότι με το τρέχον μοντέλο μπορεί να γίνει κλείδωμα του παραστατικού... Αυτό δουλεύει με transactions.
Ασε που τα έχουνε μπλέξει και έχουν βάλει και χαρακτηρισμούς μέσα...
Για να γίνει κλείδωμα , πρέπει να ξαναφτιαχτεί με άλλη λογική.
όλα γίνονται με καλή θέληση και ανάλυση...

το θέμα είναι αν θα μας ακούσουν...

Γι' αυτό ίσως δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι - όπως έγραψες - ναι ζητάμε from scratch - αλλά μην περίμενουμε να πάρουμε ακριβώς αυτό που θέλουμε... κατά ένα ποσοστό ίσως να μας ακούσουν... ίσως και να μην κάνουμε τίποτα...

αλλά τουλάχιστον θα λέμε ότι προσπαθήσαμε...

Το πιο επείγον όπως είπε και ο Θανάσης και αυτό που μας κάνει να φαινόμαστε λίγοι σε σχέση με τον ανταγωνισμό... είναι το κομμάτι των Ηλεκτρονικών Τιμολογίων... αυτό απαιτεί άμεσα σταμάτημα ώσπου να δημιουργηθεί δημόσιος πάροχος και είναι κάτι που πραγματικά μπορούμε να κυνηγήσουμε και όχι άπιαστο όνειρο.

Τα υπόλοιπα συζητιούνται και επιδέχονται προτάσεις / αλλά όχι με όρια ημερομηνιών όπως τα θέλουν αυτοί - αλλά με βάση πως μπορούμε να ανταπεξέλθουμε... και γιατί "όχι" για π.χ. να μη ζητήσουμε επίδομα ή κάποια ενίσχυση για την τροποποίηση των προγραμμάτων μας, ρωτάω εγώ. Ο χρόνος που φάγαμε, για τις προσπάθειες που κάναμε... όλα αυτά ποιος τα πληρώνει ; οι ώρες μακριά από τις οικογένειες μας, τα παιδιά μας, τα χόμπυ μας...

Το κόστος αυτό δεν μεταφέρεται στους δεκάδες, εκατοντάδες πελάτες θα πω που έχουν μερικοί... είναι κόστος χαμένου χρόνου εδώ και 20 χρόνια από τους φορολογικούς μηχανισμούς... δεν πληρώνεται!
there is no planet-b :o
DionGian
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 22, 2022 1:55 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από DionGian »

magma έγραψε:
Πέμ Νοέμ 09, 2023 7:23 pm
DionGian έγραψε:
Πέμ Νοέμ 09, 2023 2:13 pm
Δεν νομίζω ότι με το τρέχον μοντέλο μπορεί να γίνει κλείδωμα του παραστατικού... Αυτό δουλεύει με transactions.
Ασε που τα έχουνε μπλέξει και έχουν βάλει και χαρακτηρισμούς μέσα...
Για να γίνει κλείδωμα , πρέπει να ξαναφτιαχτεί με άλλη λογική.
όλα γίνονται με καλή θέληση και ανάλυση...
Αν... λέω αν... ζητήσουμε κλείδωμα παραστατικού... και αν το δεχτούνε... λέω εγω τώρα,
Ετσι όπως είναι θα το κάνουμε χειρότερο, γιατί έχουνε βάλει και τους χαρακτηρισμούς
μέσα στις πωλήσεις, ...οπότε...
-Αν στείλει ο εκδότης ενα τιμολόγιο με την sendInvoice .
-Και το διασταυρώσει ο λήπτης και κλειδώσει,
-Αν χρειαστεί ο εκδότης να κάνει διόρθωση χαρακτηρισμών , έτσι όπως είναι,
θα πρέπει να το κάνει με την χρήση της SendIncomeClassification, που δεν την χρησιμοποιούμε μέχρι τώρα,
και θα προσθέσουμε και άλλη δουλειά στο τέλος...

Αποψή μου είναι, πως ότι και να του κάνεις χειρότερο θα γίνεται ...
βασικά θέλει γενική επισκευή και πέταμα...

Επειτα είναι και το άλλο, έχουν υπογράψει το συγκεριμένο πλάνο, τι να τους πούμε τώρα να το αλλάξουμε?
Το μόνο που μου περνάει απο το μυαλό είναι , να κάνουμε 2η επιστολή, εναλλακτική, στο προσανατολισμό που προτείνεις
με στόχο , μπας και απλοποιηθούν κάποια πράγματα... οκ! και σε αυτό μέσα είμαι..


Αποψή μου πάντα
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από cgoulas »

Λέτε να μην τα έχουνε δει; Άντε και τα δικά μας δεν τα έχουνε δει.. των λογιστών στο ΤaxHeaven, πάλι δεν τα έχουνε δει..

Απλά οι άνθρωποι παριστάνουν ότι δεν βλέπουν.. έχουνε λάβει τις αποφάσεις τους οι οποίες θα δούμε σε ποιό βαθμό θα υλοποιηθούν (είμαι σίγουρος ότι θα πάει στην παράταση της παράτασης)..
Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
Άβαταρ μέλους
magma
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιαν 28, 2022 6:21 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από magma »

Η παράταση της παράτασης δεν είναι "ακύρωση"... αλλά αναβολή για να μας "έρθει" πιο γλυκά (το έρθει αντικαταστήστε το με ένα ρήμα της αρεσκείας σας ή μη - συγνώμη δεν θέλω να γίνομαι χυδαίος)
there is no planet-b :o
vskiadas90
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 5:15 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από vskiadas90 »

Τι γινεται με την επιστολη ? Εχουμε νεοτερα?
DionGian
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 22, 2022 1:55 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από DionGian »

Πέρασε ο καιρός, δεν βλέπω άλλη προσέλευση, σε λίγο θα συζητηθεί το νομοσχέδιο και στη Βουλή,
Λέω να το κάνουμε tag στον Υπουργό, , υφ/γό και τον Δ/κτη ΑΑΔΕ, αλλα και στους πολιτικούς αρχηγούς,
αλλα και σε μερικές οικονομικές εφημερίδες.. πχ, Capital..
vskiadas90
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 5:15 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από vskiadas90 »

Δεν βλεπω σοβαρη κινητικοτητα, αντιθετως αυτο που αντιλαμβανομαι ειναι οτι παρα την αρχικη φασαρια, ολοι σιγα σιγα ψαχνουν να βολευτουν ατομικα με καποια λυση παροχου κλπ, ΔΛΔ το γνωστο "σώζων εαυτόν σωθήτω" , οχι τιποτα αλλο αλλα να μην εχει κανεις αυταπατες γιατι συμβαινουν οσα συμβαινουν και τρωμε το ξυλο που τρωμε. Τελος παντων, καλη τυχη σε ολους.
DionGian
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 22, 2022 1:55 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από DionGian »

Δυστυχώς, φίλε vskiadas90 , δεν έχουν καταλάβει την καταιγίδα που έρχεται κατα πάνω μας...
τυφώνας θα έλεγα καλλίτερα...

... και οι μεγάλοι έχουν τα κεφάλαια να το αντέξουν... με τους μικρούς και τους μεσαίους είναι το θέμα..
Ας μην αυταπατόνται κάποιοι.. Αν κλείσει η εταιρεία που δουλεύουν , δεν είναι καθόλου
σίγουρο ότι θα προσληφθούν στις μεγάλες..
Απάντηση