Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Συζήτηση σχετικά με το Forum
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από cgoulas »

Ή αυτό, ή θα πρέπει να στραφούμε στην επιτροπή ανταγωνισμου για μονπωλιακές πρακτικές. Σε καθε περιπτωση μου λέει, οτι θα πρέπει να βάλουμε και τους πελάτες μέσα για να είμαστε όσον το δυνατόν πιο πολλοί.

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
DionGian
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 22, 2022 1:55 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από DionGian »

Kαλησπέρα Χρήστο,
αν είναι να πάμε στα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια θα μας πάρει πολύ χρόνο και χρήμα.
Αν μαζευτούμε κάποιες χιλιάδες (είναι και οι λογιστές) και πάμε στα Ελληνικά Δικαστήρια ,
δεν μπορούμε να κάνουμε ομαδική μήνυση/αγωγή ?
Βασικά έχω βάλει και άλλα θέματα μέσα, και όχι μόνο το θέμα των παρόχων, γιατί,
έτσι όπως είναι έχει πολλές παγίδες , και θα βρούν κάτι άλλο να μας κάνουν.
Πρέπει να το κόψουμε εντελώς.
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από cgoulas »

Από μεριάς μου, δεν είμαι βέβαιος μέχρι που θα έβαζα τη γραμμή ώστε να πω ότι έως εδώ το κυνηγάω ή όχι.

Και αυτό το λέω με πλήρη συνείδηση του ότι άνθρωποι είμαστε με περιορισμένο χρόνο στη ζωή. Σίγουρα δεν προτίθεμαι να τον δαπανήσω για κάτι τέτοιο.

Από εκεί και πέρα, έχω την αίσθηση ότι εάν καταφέρουμε να κινητοποιήσουμε πελάτες και λογιστές (στο οποίο σαφώς και συμφωνώ) και υπάρξει κάτι σαν λαϊκή κατακραυγή, ναι θα μπορούσαμε να πούμε ότι έχουμε κάποιες πιθανότητες επιτυχίας. Και σίγουρα ως εκεί για εμένα, θα πρέπει να το δοκιμάσουμε.

Διότι, ας είμαστε ειλικρινείς επιτέλους: έχουμε καταντήσει όμηροι μίας κατάστασης που ακούει στο όνομα MyData, εδώ και σχεδόν 4 χρόνια.

Συγγνώμη, αλλά δεν έχω σκοπό να φάω τη solo καριέρα μου με μία προβληματική πλατφόρμα για τους πάντες, ούτε και το βλέπω ως κάποιο asset είτε για το βιογραφικό μου, είτε για το "πρεστίζ" μου.

Σε τελική ανάλυση, γίναμε εμπειροτέχνες με όλην αυτήν την ιστορία. Και το θέμα που θα πρέπει να θιχτεί ξεκάθαρα για εμένα είναι το πολύ απλό:

Σας είπε κανείς κύριοι ότι εμείς έχουμε το χρόνο να ασχολούμαστε συνεχώς με τις προβληματικές σας διαδικασίες, είτε αυτές είναι υλικοτεχνικές, είτε στρατηγικής φύσεως, είτε σχεδιασμού.

Και όταν λέω "εμείς", εννοώ τους πάντες που δαπανούν χρόνο με την ιστορία αυτή, είτε λέγεται επιχειρηματίας, είτε λογιστής, είτε μεροκαματιάρης που του βγαίνει η ψυχή για πράγματα που δεν καταλαβαίνει και δεν είναι δουλειά του στο κάτω-κάτω να καταλαβαίνει.

Για ποιόν λόγο εγώ θα πρέπει να δέχομαι τηλέφωνα για λογιστικά θέματα π.χ.;

Προσωπική μου άποψη πάντα, το μόνο καλό από όλη αυτή την ιστορία είναι το ότι ήρθαμε σε επαφή.

Κάνετε update το κείμενο όπως νομίζετε, αντιγραφή - επικόλληση με επεξεργασία και συνεχώς να ανανεώνεται και να σχολιάζουμε μέσω αυτού και να επανερχόμαστε.

Να δούμε και που θα καταλήξει από συμμετοχή, π.χ. προς το τέλος της ερχόμενης εβδομάδος και να βγούμε να το κοινοποιήσουμε από όσο το δυνατόν περισσότερα προφίλ, με όσο το δυνατόν περισσότερους αποδέκτες tagged.

Ελπίζω ότι θα καταφέρουμε κάτι. Ακόμα και εάν όχι, τουλάχιστον να λέμε ότι το παλέψαμε.

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
DionGian
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 22, 2022 1:55 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από DionGian »

Τα είπες όλα Χρήστο, και ειδικά μου άρεσε πολύ η τελευταία πρόταση

"Ελπίζω ότι θα καταφέρουμε κάτι. Ακόμα και εάν όχι, τουλάχιστον να λέμε ότι το παλέψαμε"

... Προσωπικά πιστεύω ότι θα είμαστε τεράστιος όγκος, δεν νομίζω να έχουν κάποια
πιθανότητα να κερδίσουν κάτι.
Αυριο Κυριακή θα λείπω εκτάκτως, θα κοιτάξω το θέμα της συνένωσης των κειμένων τη Δευτέρα, ...
πρέπει να δουμε και το νομοθετικό πλαίσιο ακριβώς.
Εν' τω μεταξύ αν κάποιος άλλος συνάδελφος έχει να προτείνει κάτι επιπλέον , ας το σημειώσει.
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από cgoulas »

Το σίγουρο είναι ότι θα μας απαντήσουν, εάν απαντήσουν, ότι "γίνετε και εσείς πάροχοι, εμείς ζητάμε αυτές τις προδιαγραφές".

Σε εκείνο το σημείο έχουμε πρόβλημα εμείς..

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς απαιτεί το να γίνει κανείς πάροχος. Εάν δεν κάνω λάθος, το να γίνεις πάροχος απαιτεί ένα ISO και να κρατάς εσύ τα παραστατικά των πελατών σου, μεταξύ άλλων.. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Εάν δεν κάνω λάθος όμως και όλη η δουλειά συνοψίζεται στο να στήσεις έναν server και να πάρουμε ένα ISO, αυτό έχει και κάποιες ευκόλως εννοούμενες "παρενέργειες"..

Προσωπικά μιλώντας πάντα, δεν έχω σκοπό να γίνω όμηρος του υπουργείου ή της Α.Α.Δ.Ε για ένα πακέτο τιμολόγησης που έβγαλα και είμαι πιο πρόθυμος στο να πω στον εαυτό μου να πετάξει τα 8 χρόνια που έβγαλα τα μάτια μου για να το στήσω και να το φέρω σε συμφωνία με το mydata.

Μου έστειλε ο Γιώργος ο Μπακογιάννης ένα video στο youtube, με μία συζήτηση με τον κ. Πιτσιλή, το οποίο έχει διάρκεια 3 ώρες και 24 λεπτά. Δεν έχω την υπομονή να κάτσω να το δω.

Εφόσον δεν έχω την υπομονή να κάτσω να το δω, υπάρχει περίπτωση ποτέ ο ίδιος να κάτσω να παρακολουθώ το τι θα λέει το υπουργείο ή η ΑΑΔΕ ώστε να εναρμονίζω και εγώ τις υλικοτεχνικές μου υποδομές σύμφωνα με τις ορέξεις τους; Και να ήμουν, μέχρι πότε να ήμουν..

Εγώ όμως, η αλήθεια είναι ότι δεν επένδυσα πέραν του χρόνου μου πάνω σε αυτό το πακέτο ώστε να με "καίει". Το οποίο σίγουρα δεν είναι αυτό που έγινε με άλλες περιπτώσεις.

Το μόνο σίγουρο που ξέρω είναι ότι δεν θέλω να μου φάνε άλλο χρόνο. Έχω πολύ καιρό που δεν ασχολούμαι σοβαρά μαζί τους, ούτε με τους ίδιους αλλά ούτε και με το μόρφωμα τους. Αυτά βεβαίως όσο ανεβαίνουν τα παραστατικά.

Το σημείο στο οποίο θα πρέπει να σταθούμε με κάποιον τρόπο είναι το "αφού την πλατφόρμα δεν την έχετε έτοιμη γιατί μας προκαλείτε ζημιά με αυτόν τον τρόπο και δεν παρουσιάζατε το πλάνο σας εξ αρχής ώστε οι επιχειρήσεις μας να πάρουν τις αποφάσεις τους; Πόσο σοβαροί μπορεί να είστε και εσείς με την σειρά σας εφόσον υπονοείτε ότι οι μη-πάροχοι δεν είμαστε αρκετά σοβαροί παίκτες για εσάς. Εσείς μας δώσατε το option για ERP, εσείς μας παραπλανήσατε τόσον καιρό, έχουμε την απαίτηση να συνεχίσετε να υποστηρίζετε τα λεγόμενα σας τα οποία έχουν τεράστιες επιπτώσεις μέχρι στιγμής στην εύρυθμη λειτουργία των επιχειρήσεων μας, είτε αυτές είναι οικονομικές, χάσιμο χρόνου κλπ. Εσείς μας βάλατε να επενδύσουμε πάνω στο API του ERP και τώρα μας τραβάτε το χαλί κάτω από τα πόδια, ακρωτηριάζοντας με αυτόν τον τρόπο τα προϊόντα μας. Άρα κακώς που σας εμπιστευτήκαμε".

Αυτά με βεβαίως πιο "τεχνοκρατικό πρόσημο".

Εδώ τώρα σου λέει ξεκάθαρα, "θες να παραμείνεις σε αυτήν την αγορά; Γίνε πάροχος".

Και εσύ λες με την σειρά σου στον εαυτό σου: Θέλω να έχω να κάνω με αυτούς τους ανθρώπους που αυτά είναι τα work ethics τους, που δεν μπορούν να έχουν μία συνέχεια σε αυτά που λένε και που οι πράξεις τους έρχονται σε αντίθεση με αυτά που οι ίδιοι λέγανε; Θέλω πραγματικά;

Γιατί δεν μας το είπανε εξ αρχής; Θα απαντήσουν με τίποτα του στυλ "η πλατφόρμα εξελίσσεται και μας οδηγούν οι εξελίξεις". Έως εκει τους βλέπω και εμεϊς θα παλεύουμε να αποδείξουμε το αυτονόητο.


Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από cgoulas »

kostas έγραψε:Καλημέρα Χρήστο και στην υπόλοιπη ομάδα,

Ως παλαιός κατασκευαστής Software που έχω σταματήσει τον κώδικα για πάνω από 20 χρόνια, πλέον σχεδιάζω, εγκαθιστώ και υποστηρίζω μηχανογραφήσεις με Πήγασο από την TESAE (η οποία το καλοκαίρι έλαβε άδεια Παρόχου) συγχωρέστε με μιας και δεν γνωρίζω τι σας 'αναγκάζει το σύστημα' να κάνετε στις εφαρμογές σας. Προφανώς, λόγω αντίδρασης του Χρήστου τον οποίο γνωρίζω και εκτιμώ, θα είναι ιδιαίτερα βαρύ.

Παρακαλώ ενημερώστε,
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Κώστα καλημέρα, η Α,Α,Δ,Ε, με λίγα λόγια, μας πετάει έξω από το παιχνίδι εφόσον οι εφαρμογές μας δεν διασυνδεθούν με παρόχους.

Το ξεκινάει στο στυλ "παραστατικα προς το δημόσιο πάνω απο 2500€ θα πρσπει να διαβιβαστουν απο πάροχο και μετά εσαεί από πάροχο" και αύριο-μεθαύριο θα μας πει τα ίδια προφανώς και για τα υπόλοιπα.

Με ότι προεκτάσεις μπορεί να έχουν όλα αυτά.

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
stratos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιουν 10, 2022 9:53 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από stratos »

Καλησπέρα
Ειμαι σύμφωνος σε οποιαδήποτε κίνηση

Δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορετική διαβίβαση θα κάνει ο οποιοσδήποτε πάροχος από αυτήν που θα κάνει ένα πρόγραμμα ERP η οποιασδήποτε άλλης μορφής
Έγκυρη διαβίβαση το Erp
Έγκυρη διαβίβαση και ο πάροχος

Δεν πρόκειται για νταβατζιλίκι αλλά για κίνηση εξόντωσης

Σας ευχαριστώ και πάλι που υπάρχετε !!!
Άβαταρ μέλους
magma
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιαν 28, 2022 6:21 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από magma »

Καλημέρα...

το τελευταίο διάστημα 1 μήνα+ ακούω-διαβάσω περί Ηλεκτρονικής Τιμολόγησης η οποία φυσικά είχε ανακοινωθεί το ~2014 και κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί της, ή τουλάχιστον κανείς όπως έπρεπε.

Εδώ πρέπει να κάνω μια αναδρομή στο παρελθόν για να υποδείξω τα "λάθη" ή τις επιλογές των πολιτικών... να το πω καλύτερα...

~2003 ΕΑΦΔΣΣ - στην ουσία μια ψηφιακή υπογραφή που έπρεπε να βγάζεις και Ζ... καθημερινά... δίχως ποσά..
~2013 esend, Λιανική (ΦΜΥ) αλλά και παραστατικά που εκδίδονταν από ΕΑΦΔΣΣ έπρεπε να ανεβαίνουν στο esend με ποσά / φπα...
~2014 Ανακοίνωση Ηλεκτρονικών Τιμολογίων... δημιουργία XLS,CSV PEPPOL γραμμή γραμμή... και χρήσης ψηφιακής υπογραφής... "υποχρέωση" μόνο αποστολή email σε συνδιασμό με τα _a, _b των ΕΑΦΔΣΣ...
~2019 MYDATA...τα ξέρετε..
~2023 Απρίλιος / υποχρέωση χρήσης παρόχου για την Ηλεκτρονική Τιμολόγηση (για αποθήκευση παραστατικών PEPPOL σε ιδιωτικούς server)

Προσωπική άποψη, έχουμε να κάνουμε με κάποιους ανθρώπους που πρέπει λογικά να είναι υποχρεωμένοι σε κάποιους άλλους γιατί δεν εξηγείται αυτή η μεταπήδηση.... σίγουρα εξηγείται η αλλαγή πολιτικής... και η μη συνέχεια του κράτους...

Αν το πάρουμε όμως λογικά, το 2014 η Ηλεκτρονική τιμολόγηση ήταν σύμφωνη με τα παγκόσμια πρότυπα και πλέον με τα ευρωπαϊκά... έπρεπε τότε να γίνει υποχρεωτική... και να καταργηθούν οι φορολογικοί τότε... σε ότι αφορά την αποθήκευση δεδομένων σε ιδιωτικούς server αυτό λογικά γίνεται λόγω κόστους...

σε γενικές γραμμές φάγαμε 20 χρόνια περίπου για να καταλήξουμε ότι τζάμπα ασχολούμασταν... και όλα πήγαν στράφι...

Αν σκοπός ήταν τα φορολογικά έσοδα... αρκούσε ένα ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ με ψηφιακή υπογραφή... τώρα η εναρμόνιση ηλεκτρονικών τιμολογίων με τον υπόλοιπο κόσμο - ίσως να είναι απαίτηση... και δυστυχώς είναι ένα μεγάλο κόστος για εμάς...

Εγώ πάντως προετοιμάζω τους λιγοστούς πελάτες μου για πιθανή αλλαγή "προγράμματος" και τρόπου έκδοσης παραστατικών, τονίζοντας τους ότι δεν κουράστηκα αλλά αναγκάστηκα... τους λέω αν έχουν στο πίσω μέρος του μυαλού τους τυχόν αλλαγή...

Δεν νομίζω ότι κάποιο δικαστήριο θα μας δικαιώσει ή ότι θα πάρουμε κάποια παράταση - ίσως θα πρέπει να σκεφτούμε διαφορετικά που θα χρησιμοποιήσουμε τις γνώσεις μας.

Κάντζας Γεώργιος
Magma
there is no planet-b :o
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από cgoulas »

Γιώργο καλησπέρα,

όλα σωστά (συμφωνώ με αυτά) που λες. Προσωπικά στο ίδιο "status" είμαι. Ξεκάθαρα αδιαφορώ για το αποτέλεσμα (είτε θετικό είτε αρνητικό) για τους λόγους που εξέθεσα πιο πάνω (ουσιαστικά θεωρώ νοσηρή την όλη κατάσταση και υποσυνείδητα ψάχνω τρόπο απεμπλοκής πιστεύω). Από εκεί και πέρα, για εμένα είναι θέμα ηθικής τάξης και σε αυτό το σημείο, όσο μπορώ, με όσες δυνάμεις έχω, θέλω τουλάχιστον να το κάνω ευρέως γνωστό ώστε ο καθένας να γνωρίζει με το τι έχουμε να κάνουμε σε όλα τα επίπεδα.

Εν αντιθέσει με εσένα, εμένα με κουράσανε Γιώργο μου. Και δεν θέλω να τους αφιερώσω ούτε ένα λεπτό παραπάνω. Αυτό που με κούρασε είναι το "σας χορεύω στο ταψί και λογαριασμό δεν δίνω σε κανέναν". Όχι πέφτει ο server, όχι η μία έκδοση αναιρεί την προηγούμενη, αυτά όλα δείχνουν ότι στήνουμε ως γνωστό "στου Κασίδη το κεφάλι".

Δεν βλέπω κανέναν μα κανέναν λόγο να κάτσω να ασχολούμαι με τα "προϊόντα" τέτοιων πολιτικών αφού πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο ουσιαστικά υποβιβάζω τον εαυτό μου να τρέχει πίσω από ανθρώπους που το πιθανότερο είναι να μην τους έλεγα ούτε καλημέρα. Δεν μας αξίζουν να μας ορίζουν τις τύχες μας αυτοί οι άνθρωποι, λυπάμαι που χρησιμοποιώ τέτοια γλώσσα στο δημόσιο λόγο αλλά τα λέω όσο πιο ευγενικά μπορώ.

Προσωπικά και πάλι, έχω βγει δημοσίως στο Facebook να καταγγείλω τις πρακτικές τους, δεν είναι η πρώτη φορά. Το θέμα είναι ότι ο πολύς ο κόσμος δεν θέλει να ξέρει και σίγουρα αν του βάλουμε πολύ τεχνική ορολογία στο κείμενο μας, θα το αγνοήσει (εξ ου και επιμένω ότι θα πρέπει να είναι λιτή και μη "τεχνική" η πρώτη "φάτσα" της ανάρτησης. Πιο πίσω ας είμαστε όσο το δυνατόν πιο αναλυτικοί μπορούμε.

Μίλησα ήδη και με λογιστές, έχω σκοπό να μπω και στο taxheaven αφού καταλήξουμε σε ένα κείμενο, να φέρουμε και άλλους και να παραθέσουν και οι ίδιοι τις ενστάσεις τους (π.χ. λογιστές). Διότι όσο πιο πολλοί γίνουμε, τόσο περισσότερο θα εκθέσουμε τις πρακτικές αυτές που δεν νοείται να συμβαίνουν σε πολιτισμένο Κράτος του 21ου αιώνα. Και εκεί καταλήγω. Για εμένα, θα πρέπει να εκτεθεί το θέμα όσο το δυνατόν περισσότερο, να υπάρξει μία κατακραυγή.

Αντιλαμβάνομαι, το είπα και στο Διονύση, ότι πολλοί διστάζουν να εκτεθούν στα social media. Ειλικρινά το σέβομαι. Δεν σκεπτόμαστε όλοι το ίδιο. Προσωπικά όμως, δεν έχω καμία αναστολή, η έκθεση μου στα social δεν με ζημίωσε ποτέ όσο αυτή η ιστορία. Ως εκ τούτου, δεν θα διστάσω να "τσαλακώσω" το προφίλ μου και καλώ όποιον μπορεί και αισθάνεται το ίδιο να μη διστάσει.

Να ξέρετε ότι θα υπογράψω το παρόν χωρίς δισταγμούς. Και ότι βγει. Και μόνο η έκθεση του ζητήματος μου είναι αρκετή. Που για εμένα αν υπήρχε ουσιαστική αντιπολίτευση και επιτροπή ανταγωνισμού θα έπρεπε να το έχουν κάνει σημαία εδώ και πολλά χρόνια διότι από τη φύση του είναι πέραν από ΣΚΑΝΔΑΛΩΔΕΣ.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Επείγουσες ανησυχίες για τους νέους κανονισμούς της Α.Α.Δ.Ε.

Δημοσίευση από cgoulas »

Αγαπητοί Συνάδελφοι, Το θέμα είναι πολύ σημαντικό και κρύβει πολλές παγίδες.

Κατόπιν αρκετής σκέψης, κατέληξα σε ένα κείμενο, που πιστεύω ότι απαλείφει αυτές της παγίδες.
Το κείμενο είναι μία επιστολή διαμαρτυρίας προς τον κ. Υπουργό Οικονομικών , αλλά και προς
τον Διοικητή της ΑΑΔΕ .

Θα κοινοποιηθεί και σε συλλόγους Λογιστών.
Παρακαλώ υπογράψτε όσοι μπορείτε περισσότεροι .
Καλό είναι, όσοι μπορείτε να υπογράψετε σαν εταιρείες πληροφορικής, ή σαν προγραμματιστές
από εταιρεία, για να λάβει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη βαρύτητα.

==============================================================================
Επιστολή
Εταιρειών Πληροφορικής και Προγραμματιστών Η/Υ.

Προς τον Υπουργό Οικονομικών κ. Κωστή Χατζηδάκη
Κοινοποίηση ,
Υφυπουργό Οικονομικών κ. Χάρη Θεοχάρη
Διοικητή ΑΑΔΕ κ. Γεώργιο Πιτσιλή

Θέμα: Πρόταση για την ψηφιακή διαβίβαση παραστατικών (myDATA).

Τα τελευταία χρόνια, έχουμε αφιερώσει χρόνο και προσπάθειά στην ανάπτυξη των εφαρμογών μας που
λειτουργούν αποτελεσματικά ως προς τη διαβίβαση παραστατικών στην πλατφόρμα MyDATA. Τις εφαρμογές αυτές
συνεχώς τις ανανεώνουμε ώστε να πληρούν τις προδιαγραφές, σύμφωνα με τις οδηγίες τις Α.Α.Δ.Ε.
Ωστόσο, οι συνεχόμενες νέες κατευθυντήριες γραμμές της Α.Α.Δ.Ε. έχουν καταστήσει τις εφαρμογές μου ουσιαστικά άχρηστες.

Δεδομένου ότι, το myDATA ΔΕΝ είναι εναρμονισμένο με τις αρχές της Λογιστικής Επιστήμης, άλλα
και σε αρκετά σημεία έχει πολλές σχεδιαστικές ατέλειες όσον αφορά τον σχεδιασμό του, (database schema)
αυτό έχει σαν συνέπειες:

1) Eίναι δύσκολο και κοστοβόρο στον προγραμματισμό και την συντήρησή του (άρα ευνοεί τους οικονομικά
ισχυρότερους κατασκευαστές erp, και αποτελεί "βαρίδι" για τους οικονομικά ασθενέστερους), και επομένως
δεν είναι κοινωνικά δίκαιο.
2) Είναι δύσκολο , χρονοβόρο και κοστοβόρο στην χρήση του από τους λογιστές, άρα δημιουργεί
και ένα πάγιο κόστος (βαρίδι) για την αποστολή στοιχείων από τις επιχειρήσεις - πελάτες μας προς το mydata.
3) Δεν είναι αξιόπιστο, δεδομένου ότι έχουμε τέσσερα (4) χρόνια τώρα που το υλοποιούμε, και δεν έχουμε τελειώσει ακόμα.
Θα έπρεπε να περνούσαν αβίαστα όλες οι εμπορικές πράξεις εξ αρχής, και να είχε ολοκληρωθεί.
4) Ενα άλλο σοβαρό ζήτημα είναι το θέμα των Ιδιωτών Παρόχων.
Οι τωρινοί ιδιώτες πάροχοι - που κατά 100% παράγουν KAI λογισμικό ERP - "διαφημίζουν" τις υπηρεσίες τους,
στους ΔΙΚΟΥΣ τους πελάτες, έναντι ενός ποσού μικρότερο των 100 ευρώ και την ίδια στιγμή απαιτούν 10πλάσια
έως 100πλάσια ποσά από πελάτες τρίτων.
Επίσης η ιδιότητα μιας επιχείρησης ως Πάροχος αυξάνει την υπεραξία της (Goodwill).

ΑΙΤΟΥΜΕΘΑ :
1) Να μην υπάρχει η υποχρέωση αποστολής στοιχείων από erp μέσω θυρίδας (API) παρόχου, για την έκδοση
τιμολογίων προς το Δημόσιο.
2) Να παγώσει (προσωρινά) στα έσοδα.
3) Δεδομένου ότι τα έσοδα του Εκδότη αποτελούν έξοδα για τον Λήπτη, ο υπολογισμός του ΦΠΑ αγορών/δαπανών
να υπολογίζεται προσωρινά μέσω σχετικού αλγορίθμου , και να βάζει μία δίκαιη "οροφή" στο ΦΠΑ αγορών/δαπανών,
κατά την υποβολή του απο τους λογιστές.
4) Εν τω μεταξύ, να σχεδιαστεί ένα νέο σύστημα , που να είναι :
- εναρμονισμένο με τις αρχές της Λογιστικής Επιστήμης
- καλύτερο σχεδιασμένο σε επίπεδο βάσης δεδομένων (database schema) .
- αξιόπιστο.
- Χρήση ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ Παρόχου δωρεάν.
5) Να μην υπάρχουν πρακτικές όπου ξεκάθαρα ευνοούνται συγκεκριμένες εταιρείες εις βάρος των υπολοίπων και προσβάλλουν κάθε περί δικαίου αίσθημα.

################################################################################
################################################################################
########################## ΑΡΧΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΤΩΝ ############################
################################################################################
################################################################################

Η Ελληνική Κυβέρνηση έχει δηλώσει ότι θα αιτηθεί, στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή, την υποχρεωτική ηλεκτρονική τιμολόγηση. Υποθέτουμε, κατά το πρότυπο της Γαλλίας.

Ομως, προκύπτουν σημαντικά θέματα ανταγωνισμού και κόστους για τις επιχειρήσεις, με την σχεδιαζόμενη ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ χρήση ΙΔΙΩΤΗ παρόχου για την ηλεκτρονική τιμολόγηση.

1. Σκέφτεται η Ευρωπαική Επιτροπή να "υποχρεώσει" την Ελλάδα, να δημιουργήσει Δημόσιο Πάροχο (submit and monitor invoices) κατά τα πρότυπα του Γαλλικού Chorus PRO, πριν παραχωρήσει την αδειοδότηση;
2. Πως θα αντιμετωπίσει η ΕΕ τα θέματα ανταγωνισμού που προκύπτουν με τους Ιδιώτες παρόχους που είναι και παραγωγοί λογισμικού ERP;
3. Γνωρίζετε ότι οι τωρινοί ιδιώτες πάροχοι - που κατά 100% παράγουν KAI λογισμικό ERP - "διαφημίζουν" τις υπηρεσίες τους, στους ΔΙΚΟΥΣ τους πελάτες, έναντι ενός ποσού μικρότερο των 100 ευρώ και την ίδια στιγμή απαιτούν 10πλάσια έως 100πλάσια ποσά από πελάτες τρίτων?




################################################################################
################################################################################
################################################################################
Γιαννόπουλος Διονύσιος Προγραμματιστής (ERP) (dionisisgiann@mailbox.gr)


(Επίσης, για οτιδήποτε προσθήκες /βελτιώσει/ αλλαγές παρακαλώ σημειώστε)
Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
Απάντηση