Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

iordanissav
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 10:33 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από iordanissav »

49 cont. Δε βλέπω κάποιο κωδικό παραστατικού myDATA για αυτοτιμολόγηση. Τι εισάγεις στο XML ως κωδικό παραστατικού δηλαδή;
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

49. Νομιζω είναι το ίδιο xml με ένα κανονικό παραστατικό αλλά με τη σημαία του selfpricing. Ανεβάζω ένα σε λίγο και επανέρχομαι.

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

Έχει αρκετές διαφορές από το κανονικό, πέραν της σημαίας. Για αρχή δηλώνεις expensesclassifications και όχι income. Επίσης έχει και χαρακτηρισμούς στο Φ.Π.Α. όπως θα δεις και στο XML.

https://mydata.dot-com.gr/viewtopic.php?f=5&t=85
Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
iordanissav
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 10:33 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από iordanissav »

32 cont. Στις στρογγυλοποιήσεις που λέγαμε πριν, θα ήταν λάθος όταν υπολογίζουμε την τελική τιμή (αν αρχίζουμε από την αξία στις χονδρικές) ή την αξία (αν αρχίζουμε από την τελική τιμή στις λιανικές) να αποθηκεύσουμε στρογγυλοποιημένο το αποτέλεσμα στα 2 δεκαδικά στον τιμοκατάλογο; Ή εναλλακτικά, αν υπολογίζαμε στρογγυλοποιημένο το ΦΠΑ στα 2 δεκαδικά και το προσθέταμε ή το αφαιρούσαμε αντίστοιχα, ώστε το αποτέλεσμα να είναι με 2 δεκαδικά από την αρχή; Περισσότερο ανησυχώ στην περίπτωση αυτή, αν και το ίδιο το myDATA κάνει τις μετατροπές και αυτό (λογικό) και υπάρχει πιθανότητα να μην του αρέσουν οι δικές μου τιμές στο 2ο δεκαδικό.

49 cont. Στην αυτοτιμολόγηση:

α) Έχει διαφορά το XML της αυτοτιμολόγησης από αυτό στα έξοδα χονδρικής (π.χ. αγορά εμπορευμάτων); Το μόνο που υποθέτω πέρα από την ύπαρξη πεδίου <selfPricing>, είναι η αντιστροφή εκδότη και λήπτη. Τι ισχύει;

β) Τα τιμολόγια αυτοτιμολόγησης μπορεί να τα εισάγει ο ίδιος ο χρήστης στην εφαρμογή του, ή πρέπει να τα περάσει ο λογιστής αφού είναι έξοδο και πρέπει να χαρακτηριστεί; Του δίνεις εσύ στη δική σου εφαρμογή ERP τη δυνατότητα;

Αν όντως μπορεί να καταχωρίζει και ο ίδιος τις αυτοτιμολογήσεις, τότε:

β1) Μαζί με τα πεδία <classificationType> και <classificationCategory> χρειάζεται πάντα και έξτρα detail γραμμή με VAT_XXX μόνο με <classificationType>;
β2) το VAΤ_361 (δαπάνες εσωτερικού) είναι αυτό που πρέπει να του εισάγω συνήθως ή πρέπει να το επιλέξει κατά περίπτωση, αφού μιλήσει με το λογιστή του;

51. Τα πεδία <quantity> και <measurementUnit> χρησιμοποιούνται στα myDATA αν δοθούν ή είναι για μελλοντική χρήση;

52. Στη Λογιστική, ποια χρησιμότητα έχει η Σειρά και ο Αριθμός; Είναι καθαρά ελεγκτική η φύση τους;
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

32. Δεν νομιζω ότι αντιλαμβάνομαι πλήρως τι θέλεις να πεις. Αίσθηση μου είναι (βεβαίωσε το αν θες) ότι το MyDATA δεν κάνει υπολογισμούς στο Φ.Π.Α. ώστε να το συγκρίνει με το τι του διαβιβάζεις. Εγώ υπολογίζω μεικτή αξία βάσει της ποσότητας και της τιμής μονάδος(ανά τεμάχιο), όπως επίσης και το αντίστροφο (την αξία μονάδος βάσει της μεικτής και της ποσότητας). Στα δύο δεκαδικά πάντα στρογγυλοποιώ τις τιμές αν και στο χρήστη δίνω τη δυνατότητα εισαγωγής περαιτέρω δεκαδικών. Το τι εμφανίζεται στην οθόνη και τι αποθηκεύεται στη βάση δεδομένων, το κάνω μετά από πολλή ταλαιπωρία επάνω στο συγκεκριμένο θέμα, με δύο δεκαδικά. Και για το Φ.Π.Α., είτε δίνω 0.01, είτε "κλέβω" 0.01 ώστε να καρφώσω τη μεικτή εκεί που απαιτεί ο χρήστης. Υποσημείωση σε αυτό αν και νομίζω ότι θα το έχεις ήδη δει, το MyDATA χρησιμοποιεί . και όχι , ως υποδιαστολή για τα δεκαδικά ψηφία.

49α. Λάθος άνθρωπο ρωτάς. Δεν έχω ασχοληθεί με έξοδα, την ίδια απορία έχω με εσένα. Σε αυτό το σημείο έχω σταματήσει την όποια ενασχοληση μου με το θέμα των εξόδων. Μπορώ όμως να ρωτήσω αν θες κάποιον σχετικά. Από εβδομαδα όμως, υπενθύμισε το μου αν θες.

49β. Εγώ το δίνω, επιτρέπεται στο χρήστη χωρίς κωδικούς λογιστή.

49β1-β2. Το έχω υπό διερεύνηση τη στιγμή που σου γραφω. Έριξα 3 πεδία προς το παρόν στην φόρμα του προϊόντος/υπηρεσίας με το category, τον Ε3 κωδικό και τους Φ.Π.Α. ώστε να ρωτάει το λογιστή του. Δεν επιχειρώ κάποιου είδους αυτοματισμό, "προτείνω" μόνο ως προεπιλογή κάποιες βάσει της κατηγορίας του ειδους (εάν πρόκειται για εμπόρευμα, υπηρεσία, προϊόν κλπ) και από εκεί και πέρα τελειώνει κάπου η δική μου δουλειά και δεν μπαίνω σε άλλων χωράφια, το θεωρώ παρακινδυνευμένο. Απλά του προσφέρω τη δυνατότητα να επιχειρήσει όποιον συνδυασμό θέλει με μήνυμα σχετικό ώστε να έρθει σε επικοινωνία με το λογιστή του. Τελείως manual δηλαδή. Αν αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να εισάγει εις διπλούν ή τριπλούν ένα ειδος ώστε να το χαρακτηρίσει αναλόγως την περίπτωση κάθε φορά, so be it. Αυτό είναι το φορολογικό μας σύστημα, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

51. Θεωρώ ότι ετοιμάζονται να βάλουν ως υποχρέωση διαβίβασης και τις περιγραφές, ποσότητες κλπ σε κάποια φάση στο μέλλον. Αλλά αυτό είναι καθαρά μία υπόθεση δική μου, δεν έχω κάποια πληροφόρηση σχετικά.

52. Θεωρώ για την αρίθμηση πως τελικά ΝΑΙ. Για τις σειρές είναι διευκόλυνση για την επιχείρηση. Πχ στο ταμείο έχεις Τιμολόγιο με σειρά Α. Ο πωλητής όμως που φέρνει βόλτα και εκδίδει ο ίδιος παραστατικά, μπορεί να εκδώσει Τιμολόγιο με Σειρά Β.


***Με επιφύλαξη σου λέω τα πάντα, αφενός διότι έχει περάσει αρκετός καιρός από όταν πέρασα από τα στάδια αυτα και ως εκ τούτου έχει εξασθενήσει και η μνήμη μου, αφετέρου μπορεί και τα πράγματα να έχουν αλλάξει όσον αφορά τη λειτουργία της πλατφόρμας έκτοτε.***

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
iordanissav
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 10:33 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από iordanissav »

Καλησπέρα ξανά, ελπίζω να είσαι καλά. Δυστυχώς μέσα σε τραγικές τέτοιες ώρες, πρέπει να συνεχίζω όπως και όλοι.

49 cont.
α) Επιστρέφοντας σχετικά με την αυτοτιμολόγηση, είναι το ίδιο ακριβώς με το τιμολόγιο που δεν καταχώρησε ο προμηθευτής του ως όφειλε και πρέπει να το εισάγει πλέον ο ίδιος ο αγοραστής; Ίδιο XML κλπ; Ή πρέπει να εισάγω κάτι που να το διαχωρίζει από την αυτοτιμολόγηση; Πρακτικά δε βλέπω κάποια τεχνική διαφορά. Και σε ποια χρονική στιγμή πρέπει να εισάγει τιμολόγια στο myDATA, τα οποία δεν ανέβασε κανονικά ο προμηθευτής του; Πρέπει να τον ενοχλεί για να αποφασίσει τι θα κάνει; Πρέπει να περιμένει ένα μικρό διάστημα; Λίγο ασαφές μου είναι ακόμη.

β) Σε προηγούμενη απάντηση, δεν κατάλαβα γιατί να μην είναι checkbox το selfPricing και στη φόρμα του χρήστη, όπως και στο XML, αλλά να επιλέγεις από λίστα είδους τιμολογίου ότι τώρα εισάγει αυτοτιμολόγηση. Είναι κακή αντιμετώπιση να το έχω έτσι και αν πρόκειται για αυτοτιμολόγηση, απλώς να το τσεκάρει;

γ) Κατά την εισαγωγή VAT_361 παρακάτω, δεν υπάρχει category;
δ) VAT_XXX χρειάζεται σε καθε <lineNumber> ;

<invoiceDetails>
<lineNumber>1</lineNumber>
<netValue>500</netValue>
<vatCategory>1</vatCategory>
<vatAmount>120</vatAmount>

<expensesClassification>
<ecls:classificationType>E3_102_001</ecls:classificationType>
<ecls:classificationCategory>category2_1</ecls:classificationCategory>
<ecls:amount>500</ecls:amount>
</expensesClassification>

<expensesClassification>
<ecls:classificationType>VAT_361</ecls:classificationType>
<ecls:amount>500.00</ecls:amount>
</expensesClassification>
</invoiceDetails>
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

Καλημερα, όπως όλοι μας φαντάζομαι..

49α. Ό,τι ξέρεις ξέρω σχετικά. Ουσιαστικά αν για κάποιο λόγο δεν εκδώσει ο πωλητής, μπορεί να εκδώσει ο αγοραστής, στον οποίον πέραν της boolean, θα πρέπει να μπουν expensesclassifications, vat_***. Θεμα συνεννοησης δικο του ειναι. Το πότε, φαντάζομαι ότι υπάγεται στον ίδιο συντελεστή της περίπτωσης όπου θα εξέδιδε ο πωλητής.

49β. Θέμα σχεδιασμού είναι. Πολλοί το έχουν όπως λες. Εγώ προτίμησα να το βάλω ξεχωριστά στη λίστα με τα είδη παραστατικών. Για την αυτοτιμολόγηση, ναι, όσα τεστ έκανα απαιτούν χαρακτηρισμό Φ.Π.Α. σε κάθε γραμμή και συνολικά (γκρουπ) μετά τα σύνολα. Όχι, δεν υπάρχει category.

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
iordanissav
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 10:33 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από iordanissav »

53. Σχετικά με τη λίστα παραστατικών που έγραψες ότι έχει το πρόγραμμά σου, είναι λάθος να χρησιμοποιήσει η εφαρμογή ακριβώς αυτά τα 17 παραστατικά που δέχεται το myDATA, όπως έχω κάνει εγώ (άσχετα αν ο δικός μου κόβει μόνο 1.1 και 11.1); Είναι δηλ. λάθος αντιμετώπιση από πλευράς Λογιστικης και εμπορικών λογισμικών;

54. Και μιας και μιλάμε για εμπορικά λογισμικά, μπορείς να προτείνεις κάποιο demo από αυτά που να μπορώ να το κατεβάσω, ώστε και ακόμη κι εγώ που δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με τις έννοιες, κάπως τουλάχιστον να τις δω σε λειτουργία; (εννοώ να μην είναι τόσο πολύπλοκο στο εμπορικό κομμάτι, ώστε να πρέπει να έχω σε γνώση οπωσδήποτε όλο το υπόβαθρο). Είχα κατεβάσει πριν μήνες ένα της SoftOne, αλλά μπορώ να πω ότι χάθηκα γερά.
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

53. Οχι, δεν υπαρχει λαθος και σωστο για εμενα. Εαν στη δικη σου εφαρμογη ολες οι λειτουργιες της αφορουν ενα συγκεκριμενο target group, τοτε μπορεις να την εχεις καλλιστα dedicated σε αυτο το target group. Εαν το σκεφτεσαι εμπορικα να επεκταθεις πιο περα, τοτε ναι, θα χρειαστεις πιθανοτατα και αλλα ειδη παραστατικων.

54. Όχι, δεν έχω εικόνα για άλλες εφαρμογές πέραν της δικής μου. Όχι λόγω υπεροψίας ή κάτι αντίστοιχο αλλά από το 2016 όπου ξεκίνησα να δουλεύω τη δική μου, σταμάτησα να ασχολούμαι με άλλες. Εάν όμως σε ενδιαφέρει, πολύ ευχαρίστως να κανονίσουμε να δεις τη δική μου και να ανταλλάξουμε ιδέες.

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
iordanissav
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 10:33 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από iordanissav »

49β cont. Στον πίνακα details, έχω τα πεδία ("classificationType", "classificationCategory", "xaraktirismos_fpa") και όταν πρόκειται για έξοδο, παίρνει τιμή και το "xaraktirismos_fpa" με τιμές VAT_XXX. Όταν πρέπει να παραχθεί το summary, το grouping στα σύνολα εξόδων πρέπει να γίνει διπλά; Δηλ. μία φορά κατά ("classificationType", "classificationCategory") και μία για το "xaraktirismos_fpa" μόνο του;

53 cont. Περισσότερο αναφερόμουν στο λεκτικό που φαίνεται στο χρήστη. Το myDATA έθεσε τα 17 δικά του μεν, αλλά απ' την πλευρά των εμπορικών λογισμικών που υπάρχουν εδώ και χρόνια, δεν ξέρω αν πρέπει να τηρήσω την ίδια εμφάνιση και απλώς να χρησιμοποιώ τα 17 του myDATA μόνο στο XML (αν και λίγο αργά για τέτοια αλλαγή, αλλά φιλοσοφικά μιλώντας). Βάζεις συντμήσεις στην εμφάνιση τέτοιων περιγραφών στις λιστες στη φόρμα ή στις εκτυπώσεις;

54 cont. Με πολύ ενδιαφέρον. Πες μου τον τρόπο και τον χρόνο που σε βολεύει. Ελπίζω να συμπέσω, γιατί φέτος έχω τη μεγάλη μου για πανελλήνιες και ζορίζομαι λίγο στα πήγαινε-έλα. Ευχαριστώ.

55. Σε κάποιο από τα βίντεο που κοίταζα για το CAPITAL (αν και ήταν για λογιστές και όχι για χρήση στο κατάστημα), στα έξοδα, όπου έπρεπε να εισαχθεί το VAT_XXX, το έβαζε στην ίδια γραμμή, σε διπλανή στήλη με τα category_2_Χ και E3_XXX_XXX και ετσι το τήρησα κι εγώ. Πιστεύεις ότι είναι απλώς οπτικό το θέμα και κατά την παραγωγή του XML το βάζει σε ξεχωριστό <expensesClassification> κάτω από αυτά που έχουν τα category_2_Χ και E3_XXX_XXX; Πώς το αποθηκεύεις στην εφαρμογή σου; (αν το αποθηκεύεις και δεν το γράφεις on-the-fly στο XML)

56. Παραδείγματα εξόδων που βλέπω εδώ, όπως αυτό https://mydata.dot-com.gr/viewtopic.php?f=5&t=55 αφορούν αποστολή από εφαρμογές λογιστών και όχι ERP στο κατάστημα έτσι;

57. Στην εφαρμογή σου, δημιουργείς προφίλ με τις ρυθμίσεις που πρέπει να έχει ένα παραστατικό, ώστε να τοποθετούνται αυτόματα, αντί να τις εισάγει ο ιδιος ο χρήστης από την αρχή κάθε φορά; π.χ. το ΕΥΔΑΠ να σημαίνει 14.30, category2_4, E3_585_012, VAT_361, EUR, κλπ. Αν δε σου κάνει κόπο, τις έχεις σε κανένα excel για χρήση;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iordanissav την Κυρ Μαρ 05, 2023 11:58 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Απάντηση