Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

iordanissav
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 10:33 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από iordanissav »

39 cont. Δηλ. ακόμη και με το myDATA οι λογιστές λειτουργούν χειροκίνητα κάθε ξεχωριστό παραστατικό; Δεν υπάρχει κάποιος αλγόριθμος που να διευκολύνει την αυτοματοποίηση της εργασίας τους ανά πελάτη τους;

Γι' αυτό το λόγο είχα ρωτήσει πιο πριν, γιατί να μην μπορεί να κάνει αυτό το χαρακτηρισμό ο ίδιος ο επιχειρηματίας μέσα από την εφαρμογή που περνά τα έξοδά του και όχι απαραίτητα ο λογιστής, αφού θα μπορούσε να βλέπει ό,τι του έχει στείλει κάποιος στα myDATA για την αγορά που έκανε. Με λίγα λόγια, εννοώ ότι κάποιες από τις "αρμοδιότητες" του λογιστή, αρχίζουν να μην είναι και τόσο απαραίτητες. Κάνω λάθος;

40. α) Από το #39, απορρέει ότι η δική μου εφαρμογή στο κατάστημα δεν πρέπει να στέλνει στο myDATA τα τιμολόγια προμηθειών για τα εμπορεύματα ως έξοδο, αφού το κάνει ο προμηθευτής του και τα χαρακτηρίζει ο λογιστής του, έτσι;
β) Άρα μένει μόνο να αποστέλει και τα έξοδα λιανικής που κάνει, ή τιμολόγια εξόδων που δεν ανεβάζει ο αποστολέας (π.χ. ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ) με ειδικό όμως χαρακτηρισμό. Υπάρχουν κάπου όλοι αυτοί συγκεντρωμένοι ανά είδος εξόδου, category, E3_XXX_XXX κλπ, ώστε να τους βάζω αυτόματα;

41. Παρόλο που το myDATA δεν έχει δελτία αποστολής, πρέπει να συνεχίσει να υπάρχει αυτή εκτύπωση στα εμπορικά προγράμματα; Μέχρι στιγμής, επειδή στις λιανικές πουλά με απόδειξη από ταμειακή, την πώλησή του την εκτύπωνα πάντα ως Δ/Α. Δεν ξέρω αν έπρατα σωστά, μιας και το Δ/Α δεν έχει ποσά αλλά ποσότητες. Θα πρέπει να ενσωματώσω μια ακόμη αναλυτική εκτύπωση ποσών (δηλ. ακριβώς σαν του τιμολογίου, αλλά με άλλο τίτλο π.χ. "ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ"), αν κάποια στιγμή αποφασίσει να τυπώνει την ΑΛΠ από το πρόγραμμα;

42. Στις εκτυπώσεις Δ/Α έχει νόημα να φαίνεται UID, MARK;

43. Επιτρέπεις στους Αρ. Σειράς να ρυθμίζονται ώστε να μην είναι autoincrement αν το χρειαστεί;
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

39. Όσον αφορά τα έξοδα, θεωρώ πως ναι. Τι αλγόριθμος να υπάρξει, πώς να ξέρει το μηχάνημα π.χ. που αγόρασα από εσένα αν προορίζεται για εμπόρευμα ή θα γίνει περιουσιακό στοιχείο της επιχείρησης,,? Μπορεί να στείλει, με κωδικούς λογιστή όμως στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων (εάν δε με απατά η μνήμη μου, επιχειρήσεις από ένα τζίρο και πάνω, υποχρεούνται με κωδικούς λογιστή αφού θα τον θέσουν μέσω του Taxis ως εκπρόσωπο ή κάτι τέτοιο, τον εξουσιοδοτούν δηλαδή).

40. α) Υποχρέωση διαβίβασης εσόδων έχει ο κάθε επιτηδευματίας. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να γίνει και χαρακτηρισμός εξόδων από την πλευρά του λήπτη των παραστατικών. β) Τα έξοδα λιανικής δεν λογίζονται πουθενά νομίζω, δεν περνάνε καν ως έξοδα στη φορολογική δήλωση της επιχείρησης. ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ εμπίπτουν στα έξοδα, τα οποία και δεν έχω ασχοληθεί αλλά ναι θεωρώ, χαρακτηρίζονται και αυτά (από την πλευρά του λογιστή όσο με αφορά).

41. Ναι πρέπει να υπάρχει, συνεχίζουμε να εκδίδουμε κανονικά Δ.Α. Τελικά, όπως έχει δηλώσει και η ίδια η ΑΑΔΕ, προβλέπεται και η διαβίβαση των Δ.Α., απλά δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα. Κοίτα τώρα, στο συγκεκριμένο παράδειγμα που αναφέρεις, εγώ θεωρώ ότι η ΑΛΠ αποτελεί και συνοδευτικό μεταφοράς (συμπεριφέρεται και ως Δ.Α.). Παρά ταύτα έπεσα προχτές σε περίπτωση πελάτη, ο οποίος έκδωσε μία ΑΛΠ για το πρόγραμμα ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ που τρέχει αυτή τη στιγμή. Του λένε ότι θα πρέπει να είναι ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΠΩΛΗΣΗΣ. Όπως επίσης και θέλουν τρόπο πληρωμής επί πιστώσει (όπου για τη λιανική η εικόνα που έχω ο ίδιος είναι ότι πρόκειται πάντα για μετρητά, δεν την ενδιαφέρει την εφορία). Ξεκάθαρη απάντηση δεν έχω ακόμα. Ισχύει πάντως ως συνοδευτικό μεταφοράς ένα Δ.Α. με στοιχεία του πελάτη συνοδευόμενο από απόδειξη λιανικής πώλησης από ταμειακή μηχανή, γνωρίζω αρκετούς που λειτουργούν έτσι.

42. Υποχρέωση δεν έχεις γενικώς εξ όσων γνωρίζω ακόμα, αν και κάτι πήρε το μάτι μου για το ΜΑΡΚ. Εγώ το βάζω προς ευκολία στους λογιστές, να ξέρουν το ΜΑΡΚ του παραστατικού όταν ψάχνονται. UID δεν εμφανίζω καθόλου.

43. Στις πωλήσεις όχι. Auto-Increment και μόνο. Στις αγορές είναι ελεύθερο το πεδίο ώστε να εισάγει κανείς τον αριθμό του παραστατικού του προμηθευτή του. Καθαρά για πληροφόρηση όπως και για να έχει εικόνα της αποθήκης του. Δε βλέπω και κάποιο λόγο να το υλοποιήσω όπως λες. Αν ο χρήστης της εφαρμογής έχει άλλα πράγματα στο μυαλό του, λυπάμαι αλλά το παιχνίδι παίζεται με ένα συγκεκριμένο τρόπο. Άλλον λόγο δε μπορώ να σκεφτώ..
Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
iordanissav
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 10:33 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από iordanissav »

43 cont. Ο λόγος που ρώτησα, είναι επειδή είχε πέσει το μάτι μου στην εφαρμογή ERP ΚΕΦΑΛΑΙΟ της οποίας βρήκα κάποια pdf (μήπως και με κάποιο υποτυπώδες reverse engineering των οθονών καταλάβω τι παίζει στα σημεία που δυσκολευόμουν), όπου στο σχεδιασμό σειρών παραστατικών που όριζε ο χρήστης, υπήρχε επιλογή για αυτόματη αρίθμηση (δες εικόνα). Μου φάνηκε κι εμένα περίεργο να το δίνει ως δυνατότητα, αλλά σκέφτηκα ότι ίσως το έβαλαν λόγω προβλήματος που θα είχαν αντιμετωπίσει στο παρελθόν και το έβαλα κι εγώ. Έτσι κι αλλιώς, η επιχείρηση έχει την ευθύνη σε ό,τι "κόβει".

44. Τους αριθμούς γραμμής που μπαίνουν στις γραμμές παραστατικού στο XML , τους χρειάζονταν πάντα μια πώληση στα ERP, άσχετα από τα myDATA; Μέχρι πριν αυτά, η εφαρμογή μου μια χαρά λειτουργούσε καθώς δεν τους χρειάζονταν αποθηκευμένους, παρά μόνο οπτικά πάνω στην εκτύπωση, όπου έμπαιναν και αυτόματα. Τώρα, πρέπει άπαξ και τεθούν, να μην πειραχθούν πάλι έτσι; Τους χρειάζονται οι λογιστές;

45. Σχετικά με το υποκατάστημα (branch), προσωπικά το έχω "πακέτο" με τη Σειρά και μπαίνει αυτόματα όπως και ο Α/Α σειράς. Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να είναι είναι ελεύθερο αριθμητικό πεδίο;
Συνημμένα
1.jpg
1.jpg (90.75 KiB) Προβλήθηκε 3561 φορές
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

43. Ίσως ένας λογιστής να είναι σε θέση να σου πει περί του σκοπού της επιλογής αυτόματης αρίθμησης ή όχι. Εγώ δε βλέπω λόγο.

44. Δεν κρατάω αποθηκευμένες τις γραμμές (ως αρίθμηση) πουθενά. Loop έχω βάλει στο module/class -όπως θες πες το- που είναι υπεύθυνο για τις λειτουργίες της δημιουργίας xml για το MyData, το οποίο ψάχνει πρώτα το id του παραστατικού και με βάση αυτό το id τρέχει και φορτώνει ένα query με τις γραμμές. Από εκεί και πέρα, σαρώνει όλες τις γραμμές το loop και ενημερώνει το line του xml κάθε φορά +1. Πολλά πράγματα γενικώς προτίμησα να τα κανω on the fly, σε ορισμένα μου γύρισε μπούμερανγκ.

45. Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω ακριβώς. Το branch το έχεις με τη σειρά "κουμπωμένο", δηλαδή υποθέτω ότι στη σειρά χρησιμοποιείς ένα ή περισσότερους χαρακτήρες που υποδηλώνουν το branch; Είναι και αυτός ένας τρόπος. Εγώ το έχω ξεχωριστά αποθηκευμένο, σε ένα πεδίο με τα στοιχεία της εταιρείας του εκδότη (στο αντίστοιχο record). Το πρόγραμμα το τραβάει από εκεί.




Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
iordanissav
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 10:33 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από iordanissav »

44 cont. Εκ πρώτης όψεως, δε μου φαίνονταν κι εμένα λογικό να κρατάω αρ. γραμμής. Ο λόγος που το έκανα (αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, ίσως το γυρίσω on-the-fly όπως παλιά), είναι επειδή στις προδιαγραφές είχα δει ότι μπορείς να ξαναστείλεις το ίδιο παραστατικό στα myDATA διορθωμένο και σκέφτηκα ότι αν η σειρά που εμφανίζονται οι γραμμές π.χ. λόγω κάποιας ταξινόμησης ή αλλαγής, οι αριθμοί γραμμής θα προέκυπταν διαφορετικοί και αυτό ίσως αλλοίωνε το XML, με το οποίο θα εντοπίζονταν η προηγούμενη κίνηση στο σύστημα, ώστε να αντικατασταθεί από την ενημερωμένη έκδοση του παραστατικού. Ίσως έκανα τραβηγμένη σκέψη. Είναι καλύτερα να το αφήσω όπως πριν;

45 cont. Το branch το αποθηκεύω ξεχωριστά μεν, αλλά μια εταρεία που θα μπορούσε να έχει διαφορετικά branches, δεν μπορεί να χρησιμοποιεί Σειρές σε αυτά με ίδιο λεκτικό; Ρωτάω απλώς, αν σε ένα υποκατάστημα, μπορεί να "κόβει" από την εφαρμογή, παραστατικά για ένα άλλο, οπότε η ερώτηση είναι αν πρέπει το branch να είναι ελεύθερο πεδίο (ή λίστα).
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

44. Ένα πράγμα στο οποίο κατέληξα είναι ότι δεν υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος, υπάρχει τρόπος ο οποίος σου παράγει το σωστό αποτέλεσμα. Το παραστατικό εφόσον υποστεί επεξεργασία, θα ξαναδημιουργήσει xml με τον ίδιο αριθμό παραστατικού. Εφόσον δεν αλλάξει κάποιο στοιχείο που να επιφέρει αλλαγή στο UID όπως περιγράφεται στο pdf της ΑΑΔΕ, θεωρητικά θα πάρεις ίδιο ΜΑΡΚ. Ίσως να ήταν φρόνιμο να συγκρίνεις το προηγούμενο UID με το νέο και να δρομολογήσεις τις όποιες ενέργειες. Αν έχεις σχεδιάσει τη βάση δεδομένων σου ώστε να εμπεριέχει και τον αριθμό γραμμής, δε βλέπω λόγο να το βγάλεις, δεν ξέρεις και που θα σου φανεί χρήσιμο αργότερα.

46. Ναι βεβαίως, ότι θέλεις βάζεις ως σειρά. Χμμ.. ενδιαφέρουσα προσέγγιση η λίστα με τα branches. Υποθετω οτι θα μπορούσες να καρφώσεις το default branch για το υποκατάστημα που εκδίδει παράλληλα δίνοντας την επιλογή να επιλέξουν κάποιο άλλο. Το οποίο όμως σαν πρώτη σκεψη θα πρέπει με κάποιο τρόπο να ενημερωθεί ως προς την αρίθμηση του παραστατικού σε real time από το άλλο branch ώστε να δώσει τον σωστό αυξοντα αριθμό. Εφικτό για cloud εφαρμογή.

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
iordanissav
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 10:33 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από iordanissav »

47. Όταν επιστρέφεται οποιαδήποτε απάντηση από το myDATA, είναι σε μορφή XML, οπότε οι ρουτίνες τη "σκαλίζουν" για να πάρουν αυτό που θέλουν. Κάνοντας ένα πείραμα, άλλαξα το όνομα του subscription key, σε "ocp-apim-subscription-keys" (ένα "s" στο τέλος), οπότε πήρα το παρακάτω μήνυμα:

{ "statusCode": 401, "message": "Access denied due to missing subscription key. Make sure to include subscription key when making requests to an API." }

δηλ. το αίτημα δεν έφτασε καν στην υπηρεσία για να εξυπηρετηθεί, επιστρέφοντας κάποιο XML. Πώς θα ξεχωρίσω αυτά τα REST λάθη, από τα φυσιολογικά επιχειρησιακά που περιλαμβάνονται σε XML στα οποία κάνω το αντίστοιχο parsing;

48. Πώς έχεις αντιμετωπίσει το ζήτημα των απαντήσεων στα αγγλικά, όταν συμβαίνουν επιχειρησιακά λάθη που τα λαμβάνεις στο XML; Τα έβαλα μεν όπως ήταν στο PDF σε έναν πίνακα, αλλά αυτά στο PDF έχουν το template πεδίο {Field}, το οποίο όμως έρχεται συμπληρωμένο. Τι να μεταφράσει κανείς, κάθε φορά έχει διαφορετικά στοιχεία. Έχεις καμιά ιδέα;
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

47. Εάν θυμάμαι καλά, κοίταζα το μηκος του response σε συνδυασμό με κάποια keywords ώστε να κάνω extract το substring που ήθελα.

48. Στο χρήστη εμφανίζω βασικές πληροφορίες και μόνο. Πχ αποτυχία διαβίβασης ή Επιτυχής διαβίβαση με ΜΑΡΚ και UID.

Όλα τα υπόλοιπα σε αρχείο καταγραφής (όπως έρχονται). Ως εκ τούτου δε μπήκα στη λογική του να μεταφράσω ή να χάσω χρόνο σκεπτόμενος το πως θα "μεταφέρω" το μήνυμα στην οθόνη.

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
iordanissav
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 10:33 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από iordanissav »

49. Το checkbox "Αυτοτιμολόγηση" το τσεκάρεις μόνο στην καταχώρηση τιμολογίων ως έξοδα και όχι στις πωλήσεις που κάνουμε, έτσι; Δηλαδή περνάμε εμείς το παραστατικό του άλλου και δε χρειάζεται κάτι περισσότερο από όσα κάνουμε αντίστοιχα για πώληση.
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

49. Ως ειδος παραστατικου το εχω στις πωλησεις (οχι checkbox), απλα στις καταστασεις αντιστρεφεται το προσημο. Δε γνωριζω πως το εχει ο καθενας.

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
Απάντηση