Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

Κάνε Withdraw και ξανακάνε αίτημα. Αν δεν, πες μου να του στείλω μήνυμα (πες μου και πως εμφανίζεσαι στο Linkedin)

25. Όχι, εξ όσων θυμάμαι μόνο το selfpricing βάζεις. Δεν σντιστρέφεις τον εκδότη με το συναλλασόμενο.

26. Είτε ο Φορέας θα τον ειδοποιήσει, είτε ας μιλήσει με το λογιστή του. Κοίτα, όταν ο άλλος βλέπει σε μία drop down λίστα 20 επιλογές, θα χτυπήσει κάπου τηλεφωνο έτσι και δεν είναι σίγουρος. Αν η εφαρμογή σου απευθύνεται σε ένα τύπο επιχείρησης η δυο, μπορείς κάλλιστα να "καρφώσεις" τους φόρους, παρακρατήσεις κλπ για ευκολία. Αν όχι, ειλικρινά, αυριο-μεθαύριο ζητάει το Δημόσιο π.χ. και χαρτοσημο, τι θα κάνεις. Υποχρέωση του εκδότη ειναι στο κάτω-κάτω, εσύ απλα του το προσφέρεις ως option.

27. Θα ανεβάσω στην αντίστοιχη ενότητα αργοτερα ένα xml με έκπτωση, μπες και δες το.

28. Διακίνηση γίνεται με Δελτίο Αποστολής. Το τιμολόγιο δεν αποτελεί απαραίτητα και συνοδευτικό μεταφοράς. Για τα δελτία αποστολής, στους σκοπούς διακίνησης δεν υπαρχει η επιλογή Δώρο ή κάτι συναφές. Υπάρχει Έκθεση, Δειγματισμός, Επισκευή κλπ εάν θυμάμαι καλά.

29. Δε μπορούμε να βγάλουμε άκρη με την ΑΑΔΕ σε άλλα και άλλα.. Υπάρχει και μία ομάδα στο Facebook, "Capital Accountant MyData", αν θες δες την.

32. Και εγώ 5. Το MyData δέχεται μόνο δύο δεκαδικα.

33. Όπως θες το κάνεις, εγώ προσφέρω και τους δύο τροπους.

34. Δεν έχω μπλέξει με έξοδα καθόλου, ξέρω όμως οτι ζητούνται κωδικοί λογιστή.

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
iordanissav
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 10:33 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από iordanissav »

Έχω δοκιμάσει withdraw και ξανα Join στο Linkedin, αλλά τίποτε. Φαίνομαι ως "iordanis sav", θα με υποχρεώσεις άλλη μία φορά αν στείλεις μια ειδοποίηση, ευχαριστώ.

25 cont. Στο παράδειγμα με το selfPricing, δηλ. απλώς λες στα myDATA, να το θεωρήσουν για εσένα ως έξοδο, καταχωρώντας το αντίστοιχα ως τιμολόγιο πώλησης στον άλλον, έτσι;

27 cont. To discountOption είναι το μόνο πρόσθετο στο XML. Δεν εμφανίζεται ποια ήταν η αρχική τιμή και ποια η έκπτωση, για να καταχωριστεί η τελική τιμή στο XML. Απλώς αναφέρουμε δηλ. στο myDATA, ότι έγινε έκπτωση (σε περίπτωση που κάποτε χρειαστεί) και τίποτε άλλο;

28 cont. Εννοούσα ότι αφού παρέχει κάτι σε έναν πελάτη δωρεάν, όπως και ο επιχειρηματίας, έτσι και το Κράτος δε θα εισπράξει ούτε αυτό ΦΠΑ αφού δεν δόθηκαν χρήματα. Το αγαθό όμως άλλαξε χέρια. Η φιλοσοφία του ΦΠΑ για το πώς τη θεωρεί το Κράτος απ' την πλευρά της επιχείρησης, είναι μόνο όταν υπάρχει χρηματική συναλλαγή και όχι απλώς συναλλαγή ειδών; Και στην έκπτωση του 100%, στο XML τι πρέπει να περάσει στα ποσά (αξία, ΦΠΑ, τελικό) μαζί με το discountOption; Μηδέν σε όλα;

35. Αν στο κατάστημα πώλησης νερών/αναψυκτικών, κάνει κατανάλωση ο ίδιος ή υπάλληλός του ή αν παίρνει νερά για το σπίτι του, τι παραστατικό πρέπει να κόψει και με τι χαρακτηρισμούς; Δε νομίζω να δέχονται τα myDATA και εκδότη και λήπτη με το ίδιο ΑΦΜ, έτσι;

36. Επειδή δεν έχω εικόνα, οι λογιστές ως "ενδιάμεσοι" των επιχειρήσεων και του myDATA, κάνουν πάλι τη δουλειά χειροκίνητα απλώς σε Η/Υ, δηλ. παραστατικό προς παραστατικό στις εφαρμογές τους όταν κατεβάζουν στοιχεία από τα myDATA ή το δικό τους λογισμικό εκτελεί μαζικά τους χαρακτηρισμούς και αυτοί απλώς επισκοπικά κάνουν έλεγχο ασυμφωνιών κλπ; Δεν έχω καταλάβει ακριβώς σε ποιο σημείο εμπλέκονται τώρα με τα myDATA.

37. Όταν πουλάει λιανική μεταφέροντας νερά, κλπ. με το βαν, πρέπει να εκτυπώσει μόνο δελτίο αποστολής και μια απλή απόδειξη από την ταμειακή με το σύνολο του ποσού ή οφείλει να έχει κανονικό αναλυτικό παραστατικό με τα είδη και τις τιμές τους όπως ένα [Τιμολόγιο-Δ/Α], αλλά αυτή τη φορά με τίτλο ΑΛΠ; Μέχρι τώρα, όποτε τύπωνε λιανικής, το αντιμετώπιζα εκτυπώνοντάς του μόνο δελτίο αποστολής. Δεν ξέρω αν έτσι έπρεπε, αλλά δε μου έκανε κάποιο παράπονο. Έτσι κι αλλιώς, μέσα στο κατάστημα τις ΑΛΠ τις κόβει από την ταμειακή. Θα πρέπει να έχω εκτύπωση για αναλυτική ΑΛΠ και εγώ (όπως π.χ. στα supermarket);
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

Έστειλα μήνυμα.

25. Ναι.

27. Ότι βλέπεις στο pdf, βλέπω και εγώ. Τα ίδια δηλαδή..

28. Δε γνωρίζω αν δέχεται μηδενικές αξίες το MyData. Η πληροφόρηση που έχω σχετικά με το θέμα είναι ότι απαγορεύεται να πουλάς προϊόν σε μικρότερη αξία από αυτήν που αγόρασες. Το θέμα το δικό μου είχε ανακύψει από αρκετά χρόνια πριν όταν ζήτησα να μπορώ να εκδίδω παραστατικό με 100% έκπτωση για λόγους όπως.. π.χ. έρχεται φίλος ή συγγενής για υπηρεσία. Δε θέλω να του πάρω χρήματα αλλά θέλω να ξέρει πόσο κοστίζει ο χρόνος μου. Κοινώς, έφαγα πόρτα. Δεν ξέρω αν έχει κάτι αλλάξει.

35. Αυτοπαράδοση λέγεται για αγαθά και Ιδιοχρησιμοποίηση για υπηρεσίες. Έχω νομίζω παραδείγματα με XML στην αντίστοιχη ενότητα.
Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
iordanissav
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 10:33 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από iordanissav »

36. Μιλώντας σε σχέση με τις εμπορικές εφαρμογές, το ακυρωτικό στην τοπική Β.Δ. που θα είναι όπως είπαμε ένα αντίγραφο του αρχικού με δική του σειρά/αριθμό και status ακύρωσης στο πρόγραμμα, τα ποσά πρέπει να αποθηκεύονται με αντίστροφο πρόσημο;

Ρωτάω, γιατί αν π.χ. σε μια λίστα τοπικών κινήσεων βλέπει όλες τις κινήσεις μαζί με τις ακυρωμένες και θέλω να βλέπει επίσης τρέχοντα σύνολα ημέρας στο κάτω μέρος, τις εγγραφές που θα φαίνονται μαζί με το ακυρωμένο τους αντίγραφο, δεν πρέπει να τις λάβω υπόψη.

Και ποιο το πρόβλημα αν δεν κάνω αντίγραφο, αλλά όταν ζητήσει να το εκτυπώσει, αν είναι ΟΚ το τυπώνει κανονικά και αν το ακύρωσε, απλώς εμφανίζεται μια ένδειξη στο χαρτί/οθόνη; Λογιστικά αν γίνει έλεγχος, θα ψάξουν για δύο εγγραφές, την κανονική και την ακυρωτική;
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

36. Απο υλοποίηση σε υλοποίηση διαφέρει. Εξ όσων έχω δει, αρκετές εφαρμογές το έχουν όπως λες.

Προσωπικά έχω ένα boolean πεδίο στον πίνακα της βάσης δεδομένων, το οποίο υποδηλώνει ότι το είδος του παραστατικού θα έχει συμπεριφορά αρνητικού προσήμου. Καθώς γίνεται feed το report με τις εγγραφές, ανά record κοιτάει το πεδίο αυτό και το εμφανίζει ως αρνητικό όταν είναι η τιμή του True στο query, προ της εμφάνισης του report.

Με λίγα λόγια, εμφανίζω και το αρχικό παραστατικό ως εγγραφή αλλά και το ακυρωτικό του. Αν πούμε ότι το boolean για το αρχικό παραστατικό πωλήσεων είναι False, για το ακυρωτικό είναι True. Για το πιστωτικό όμως είναι πάλι True αλλά για το ακυρωτικό του πιστωτικού είναι False.

Ως προς το τελευταίο ερώτημα, πριν φτάσουμε στον έλεγχο, ο ίδιος θα ήθελα να γνωρίζω την "ιστορία" του παραστατικού μου. Π.χ. το 25 που εϊναι; Γιατί δεν εμφανίζεται στη λίστα; Γιατί να ψάξω να δω τι έγινε με αυτό; Δε θα ήταν προτιμότερο τα 100+ΦΠΑ να εμφανίζονται στη λίστα για το #25 και αργότερα σε άλλη εγγραφή να εμφανίζονται τα -100+ΦΠΑ λόγω ακυρωτικού παραστατικού;

Άλλος ένας λόγος για εμένα είναι ότι σου ζητάει ημερολόγιο κινήσεων ο λογιστής. Δε θα εμφανιστεί καθόλου το 25 αλλά θα εμφανιστούν τα 24 και 26. Θα σου πει "που πηγε το 25"..



Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
iordanissav
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 10:33 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από iordanissav »

36 cont. Κατανοητά. Και συνδέεις το κανονικό παραστατικό με το ακυρωμένο για να καταλαβαίνεις ότι ακυρώθηκε κάποτε, ή απλώς υπάρχουν και τα δύο και απλώς αλληλομηδενίζονται ως ποσά και μόνο στο τελικό σύνολο π.χ. μήνα κλπ.; Είναι δηλ. το πεδίο που βλέπω πολλές φορές ως "Σχετικά παραστατικά" αν χρειαστεί να έχει τιμή ή είναι άλλος ο ρόλος του στα έντυπα;
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

36. Ναι, με αυτον τον τροπο.

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
iordanissav
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 10:33 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από iordanissav »

36 cont. Υπάρχει ένα μικρό θεματάκι στην περίπτωση των ακυρώσεων όπως τις αντιμετώπιζα έως τώρα. Μέχρι τώρα, παρόλο που του δίνω τη δυνατότητα να τις ακυρώσει τοπικά πριν τις στείλει στα myDATA (επιστρέφοντας φυσικά και τις ποσότητες την αποθήκη), του επέτρεπα και να την επαναφέρει ως κανονική (ξανα αφαιρώντας τις ποσότητες πάλι), κάτι που είναι πολύ βολικό. Στην ουσία αλλάζω ένα απλό status στην κίνηση. Ούτως ή άλλως βρίσκεται τοπικά, έχει ήδη λάβει Σειρά/Αρ. που δε θα δοθεί αλλού και δε χρειάζεται να την ξαναεισάγει αν από λάθος χειρισμό του ιδίου ή υπαλλήλου του, ακυρωθεί.

Πώς αντιμετωπίζεις τις ακυρώσεις; Τις κλειδώνεις εισάγοντας ακυρωτικό αντίγραφο και τέλος;

37. Τώρα που το παραστατικό πρέπει να ανεβαίνει αμέσως με τη δημιουργία του και στα myDATA, πρέπει να εμφανίζεται κάπου και στην εκτύπωση;

38. Στη Β.Δ. τα πεδία που έχουν να κάνουν με στοιχεία από τα myDATA για την πώληση (MARK, UID, CANCELLED MARK), τα έχεις στον ίδιο πίνακα με την κίνηση αυτή (πίνακας master) και χαρακτηρισμούς (categoryX_Y, E3_XYZ_XYZ στις γραμμές details) ή προτίμησες για κάθε πώληση να κρατάς τα στοιχεία που σχηματίζουν στην ουσία το XML σε άλλους πίνακες master/detail;

39. Για να καταλάβω το ρόλο του λογιστή, όταν κατεβάζει στην εφαρμογή του τις πωλήσεις του προγράμματός μου, δεν είναι ήδη χαρακτηρισμένες οι γραμμές από εμένα και έχουν ενημερώσει αντίστοιχα με την επιτυχή αποστολή τους το ΑΦΜ του αγοραστή στα myDATA; Τι ακριβώς κάνει ο λογιστής;
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

36. Ναι ακυρωνει και τελος. Απο τη στιγμη που παρει ΜΑΡΚ τελος. Περαν της ποσοτητας, δεν ξερω αν εχεις λαβει υποψιν σου και το υπολοιπο του πελατη σε περιπτωση τροπου πληρωμης επι πιστωσει ή πιστωτικου παραστατικου, ακυρωτικου κλπ.

37. Δεν απαιτειται. Ο ιδιος εμφανιζω και το ΜΑΡΚ.

38. Εξαρταται απο το deaign του καθενος. Στη δικη μου περιπτωση, ναι, με "επαιρνε" στο "master" και τα εβαλα εκει. Επειδη εχω σε εξελιξη μια ριζικη αλλαγη της εφαρμογης (περαν των αναβαθμισεων), εχω δηλωσει ξεχωριστο πινακα για οτι εχει να κανει με το mydata.

39. Ως εσοδα ΝΑΙ. Ως εξοδα πρεπςι ο ιδιος θα χαρακτηρισει. Μου πουλας ενα pc ας πουμε. Ο δικος σου ο λογοστης βλεπει το pc ως εσοδο απο πωληση χονδρικων εμπορευματων. Ο δικος μου δεν ξερει. Θα το βαλει ως παγιο περιουσιακο της επιχειρησης ή ως εμπορευμα στο Ε3 μου; Με επιφυλαξη αυτα, μπορει να παιζουν και αλλα.

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
Απάντηση