Υπάρχει κάποιο url ελέγχου αυθεντικότητας παραστατικών;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GeoB
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 10:09 pm

Υπάρχει κάποιο url ελέγχου αυθεντικότητας παραστατικών;

Δημοσίευση από GeoB »

Δεν ξέρω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι το εξής (ίσως το κάνω και εγώ):
Να δημιουργήσεις ένα web service, να στέλνεις τα παραστατικά εκεί και με το αντίστοιχο QR code να εμφανίζει εάν είναι OK ή/και άλλα στοιχεία.
DionGian
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 22, 2022 1:55 pm

Re: Υπάρχει κάποιο url ελέγχου αυθεντικότητας παραστατικών;

Δημοσίευση από DionGian »

Καλημέρα, δεν υπάρχει... για να υπάρξει κάτι τέτοιο πρέπει το ΜΑΡΚ να παραμένει σταθερό.
... και σε πολλά s/w δεν αναγράφεται καθόλου ο ΜΑΡΚ...
επιπλέον το UID βασίζεται και σε γράμματα (fatal error) , οπότε αν ο εκδότης γράψει την
σειρά με Α ελληνικό και ο λήπτης με Α λατινικό , ποτέ δεν πρόκειται να ταυτοποιηθεί
το τιμολόγιο.
Επιπλέον , για τον λήπτη είναι αόρατοΣ ο κωδικός του υποκ/ματος του εκδότη.

Για να γίνει κάτι τέτοιο, πρέπει να αλλάξει όλη η φιλοσοφία του MyDATA, και το κάθε τιμολόγιο
να σφραγίζεται απο τον εκδότη ..π.χ το UID πρέπει να υπολογίζεται απο :
Κωδ. χώρας (σε αριθμούς) π.χ 01
ΑΦΜ π.χ 066773344
time stamp (καλό είναι σε milisecont) π.χ 2022-02-12 : 13:12:56.234567 που θα αναγράφεται επι του τιμολογίου
και αυτό ουσιαστικά θα είναι και η σφραγίδα του εκδότη, οπότε έυκολα μπορεί να
αναπαραχθεί το UID απο το πρόγραμμα και να ανασυρθεί το παραστατικό απο την βάση της ΑΑΔΕ.

Απ'ότι καταλαβαίνω όμως, θα χρειαστεί να αλλάξει και την εσωτερική δομή του το MyDATA
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Υπάρχει κάποιο url ελέγχου αυθεντικότητας παραστατικών;

Δημοσίευση από cgoulas »

Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική πιστεύω η αναγραφή του ΜΑΡΚ στο έντυπο του παραστατικού και από εκεί και πέρα να μας "δωθεί το οκ" από την ΑΑΔΕ.

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
Gpyrgio
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 22, 2022 5:33 pm

Re: Υπάρχει κάποιο url ελέγχου αυθεντικότητας παραστατικών;

Δημοσίευση από Gpyrgio »

Η υποχρεωτικότητα αναγραφής του ΜΑΡΚ στα τιμολόγια δεν θα μπορούσε να υπάρξει ποτέ γιατί σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει αδυναμία επικοινωνίας του ERP με το myData, για διάφορους λόγους. Δεν θα μπορούσε λοιπόν να σταματήσει η τιμολόγηση περιμένωντας να αποκατασταθεί η επικοινωνία με το myData. Θεωρώ όμως ότι η αναγραφή του ΜΑΡΚ στα εκδιδόμενα παραστατικά, όταν αυτή είναι εφικτή, διευκολύνει πολύ την δουλειά του λήπτη και κυρίως του λογιστή του.
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Υπάρχει κάποιο url ελέγχου αυθεντικότητας παραστατικών;

Δημοσίευση από cgoulas »

Εχεις δικιο Γιωργο, αλλα στο μυαλο μου τουλαχιστον δε θα επρεπε να υπαρχει καν θεμα "δεν ειναι εφικτη η επικοινωνια". Οι ιδιοι μιλαγανε για real time τελικα.. Αυτο πως ειναι δυνατον να παγιωθει -εφοσον βεβαια ειναι εφικτο να πραγματοποιηθει-..

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
Gpyrgio
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 22, 2022 5:33 pm

Re: Υπάρχει κάποιο url ελέγχου αυθεντικότητας παραστατικών;

Δημοσίευση από Gpyrgio »

Χρήστο όπως θα θυμάσαι είμαστε από τους πρώτους που συζητάγαμε για την αναγραφή του ΜΑΡΚ στα εκδιδόμενα παραστατικά και τα οφέλη που θα είχε η ενέργεια αυτή. Μάλιστα εφαρμόσαμε και εκτύπωση του ΜΑΡΚ σε QR-code. Σε όλα τα παραστατικά που εκδίδονται από το 2020 μέσω του ERP μας αναγράφεται το ΜΑΡΚ στο παραστατικό εφόσον έχει ληφθεί από το mydata. Επίσης δίνεται η δυνατότητα στον χειριστή να κάνει retry την διαδικασία λήψης ΜΑΡΚ κατά την τιμολόγηση, αν και κανένας δεν νομίζω να το κάνει. Φαντάσου όμως τι θα γινόταν αν σταμάταγε η τιμολόγηση περιμενωντας το mydata να απαντήσει. Αυτοί ουτε τηλέφωνα σηκώνουν ούτε σε email απαντάνε και ένα φόρουμ που είχαμε να αναφέρουμε τα προβλήματα το έκλεισαν κι αυτό. Επίσης να αναφέρω ότι τα προβλήματα με τις καθυστερήσεις συνεχίζονται με αποτέλεσμα να μην μπορείς να ακυρώσεις παραστατικό εντός της ημέρας!
Αυτά προς το παρόν κσι υπομονή. :)
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Υπάρχει κάποιο url ελέγχου αυθεντικότητας παραστατικών;

Δημοσίευση από cgoulas »

Τι να πω, ότι έχεις άδικο Γιώργο; Έτσι είναι. Από δηλώσεις και στόχους όμως είναι πρώτοι. Και έχουν και το μαχαίρι αλλά και το καρπούζι. Με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούμαστε όλοι μαζί.

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
Gpyrgio
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 22, 2022 5:33 pm

Re: Υπάρχει κάποιο url ελέγχου αυθεντικότητας παραστατικών;

Δημοσίευση από Gpyrgio »

Έτσι είναι Χρήστο. Έχω ολοκληρώσει τους χαρακτηρισμούς και την διαβίβαση των μη συσχετιζόμενων εξόδων και σταματάω εδώ. Έχω πει στους πελάτες μου να μην στέλνουν κανένα χαρακτηρισμό εξόδου μέχρι να μπουν και οι μεγάλοι παίχτες στο σύστημα και όπως θα ξέρεις είναι πολλοί αυτοί που δεν έχουν στείλει ούτε ένα παραστατικό από την έναρξη λειτουργίας του myData.
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Υπάρχει κάποιο url ελέγχου αυθεντικότητας παραστατικών;

Δημοσίευση από cgoulas »

Gpyrgio έγραψε:
Πέμ Φεβ 17, 2022 6:26 pm
Έτσι είναι Χρήστο. Έχω ολοκληρώσει τους χαρακτηρισμούς και την διαβίβαση των μη συσχετιζόμενων εξόδων και σταματάω εδώ. Έχω πει στους πελάτες μου να μην στέλνουν κανένα χαρακτηρισμό εξόδου μέχρι να μπουν και οι μεγάλοι παίχτες στο σύστημα και όπως θα ξέρεις είναι πολλοί αυτοί που δεν έχουν στείλει ούτε ένα παραστατικό από την έναρξη λειτουργίας του myData.
Όπως τα λες..
Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
Απάντηση