Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

49β. Δε θυμαμαι. Θα το δω ομως το πρωι και θα ανεβασω ενα με δυο γραμμες. Αν δεις οτι δεν εχω επανελθει μεχρι τις 11:00, στειλε μου σε παρακαλω ενα μηνυμα.

53. Combobox στις φορμες οπου φαινεται η πληρης περιγραφη των ειδων παραστατικων. Στα εντυπα, textbox με grow.

54. Πρωινά μπορείς; Αν όχι, τι ώρες περίπου απογεύματα; Καλή της επιτυχία, εύχομαι να ζήσει σε πιο οργανωμένη κοινωνία από τη δική μας.

55. Χωρίς να το έχω δει ο ίδιος, εξ όσων περιγράφεις, πάνω κάτω την ίδια τακτική ακολουθώ και εγώ. Στη φόρμα του είδους/υπηρεσίας προς τιμολόγηση, έχω τρία πεδία όπου ο χρήστης μπορεί να εισάγει τους χαρακτηρισμούς εξόδων σε συμφωνία με το λογιστή του. Βεβαίως και το αποθηκεύω(3 αντίστοιχα πεδια στον πίνακα της βάσης δεδομένων), δεν έχω βρει αλγόριθμο υπολογισμού για τα έξοδα. Το on the fly πάει υπέρ πίστεως στη συγκεκριμένη λειτουργία..

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
iordanissav
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 10:33 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από iordanissav »

54 cont. Αύριο Τρίτη 18:30-19:30 είναι μια καλή ευκαιρία αν είσαι διαθέσιμος. Ή την Παρασκευή στις 18:00+

56. α) Ενώ στα έξοδα πάντα πρέπει να στέλνουμε από το ERP και χαρακτηρισμό ΦΠΑ (VAT_XXX) σε κάθε γραμμή, ο λόγος που σε αυτό το παραστατικό https://mydata.dot-com.gr/viewtopic.php?f=5&t=59, δεν έχει χαρακτηρισμό ΦΠΑ στη 2η γραμμή, είναι ότι έχει <vatCategory>7</vatCategory>, οπότε λαμβάνει και <vatExemptionCategory>;

β) Η εισαγωγή του <vatExemptionCategory> γίνεται πάντα χειροκίνητα, ή η τιμή του μπορεί να συσχετιστεί αυτόματα με βάσει το τι υπάρχει σε κάθε γραμμή εξόδων από την οποία εξαιρείται ο ΦΠΑ;

57. Το classificationCategory (category2_4) στην παρακάτω γραμμή εξόδων και το χαρακτηρισμό ΦΠΑ της, πρέπει πάντα να είναι ίδιο και στα δύο;

<expensesClassification>
<ecls:classificationType>E3_585_012</ecls:classificationType>
<ecls:classificationCategory>category2_4</ecls:classificationCategory>
<ecls:amount>100.00000</ecls:amount>
</expensesClassification>

<expensesClassification>
<ecls:classificationType>VAT_361</ecls:classificationType>
<ecls:classificationCategory>category2_4</ecls:classificationCategory>
<ecls:amount>100.00000</ecls:amount>
</expensesClassification>

Ξέρω, σε ζαλίζω λίγο παραπάνω με τα έξοδα, αλλά τα έσοδα νομίζω ότι τα έχω φτιάξει, αφού λαμβάνω ΜΑΡΚ, οπότε τα έβαλα λίγο στο πλάι για τώρα.
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

54. Τριτη, τις ωρες που ανεφερες με βολευει. Θα σου στειλω μηνυμα με στοιχεια επικοινωνιας.

56α) Ανεβαινει πλεον; Εχω την αισθηση οτι ο χαρακτηρισμος Φ.Π.Α. εγινε υποχρεωτικος τελευταια (προ 1ος μηνος περιπου).

56β) Συσχετίζεται με τις περιπτωσεις του αρθρου απαλλαγης του Φ.Π.Α. Εαν πχ πουμε οτι πουλας ενα monitor σε καποιον ο οποιος δικαιουται το 39Α, το monitor θα επιβαρυνθει με Φ.Π.Α. 24%, αν στο ιδιο ομως παραστατικο εχεις και αλλη γραμμη με ενα laptop, μπορεις βασει του 39Α στον συγκεκριμενο συναλλασσομενο να προβεις στην απαλλαγη του Φ.Π.Α. επι του ποσου της καθαρης αξιας της γραμμης.

57. Με πιανεις αδιαβαστο, συνηθως παω με trial & error προσεγγιση. Με καθε επιφυλαξη παντως, ναι, νομιζω οτι προχωρας σωστα, θα τη βρεις την ακρη εδω που εφτασες. Ρωτα βεβαια και στην ομαδα, διοτι οσον αφορα τα εξοδα, εκει που εχω φτασει ειναι μονο η αυτοτιμολογηση μεχρι στιγμης, μου φαινεται πολυ gross το να μη μπορω να αυτοματοποιησω το υπολοιπο και να πρεπει να κανω το χρηστη λογιστη (και εμενα, οποτε το αποφευγω).



Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
iordanissav
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 10:33 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από iordanissav »

Γεια χαρά και πάλι.

58. α) Για να ενσωματώσω κουμπί αναζήτησης στοιχείων συναλλασσομένου από την ΑΑΔΕ, πρέπει να είναι με επίσημους κωδικούς του πελάτη μου, ή γίνεται και σε δοκιμαστική βάση από εμένα;

β) Πού βρίσκω πληροφορίες για τα RESTAPI calls αναζήτησης ΑΦΜ; (pdf, κώδικα έχει στο Linkedin;)
Άβαταρ μέλους
cgoulas
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2022 8:51 pm

Re: Το ΜΑΡΚ ή το UID είναι πιο χρήσιμο για την εγκυρότητα;

Δημοσίευση από cgoulas »

58. Και με δικους σου μπορεις.

Θα σου στειλω εγω εντος της ημερας πιστευω δειγμα.

Στάλθηκε από το WP6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρήστος Γούλας
.COM Business Computing
Απάντηση